Regional HS basketball schedule, Feb. 28-March 1

Staff writerFebruary 23, 2014 

CLASS 4A BOYS REGIONALS

Fri: Stadium (16-8) vs. Jackson (22-1), 8 p.m., Everett CC

Fri: Arlington (20-3) vs. Kentridge (24-1), 8 p.m., Kent-Meridian HS

Fri: Issaquah (17-6) vs. Bellarmine Prep (15-11), 8 p.m., Puyallup HS

Sat: Curtis (21-5) vs. Wenatchee (15-8), 2 p.m., Big Bend CC

Sat: Bothell (16-9) vs. Todd Beamer (20-4), 4 p.m., Puyallup HS

Sat: South Kitsap (18-7) vs. Gonzaga Prep (20-4), 4 p.m., Central Valley HS

CLASS 4A GIRLS REGIONALS

Sat: Bellarmine Prep (19-5) vs. Lynnwood (22-1), 2 p.m., Everett CC

Sat: Arlington (19-4) vs. Todd Beamer (23-2), 2 p.m., Puyallup HS

Sat: Kentwood (19-5) vs. Chiawana (19-4), 2 p.m., Richland HS

Sat: Kentridge (18-8) vs. Moses Lake (19-4), 4 p.m., Big Bend CC

Sat: Edmonds-Woodway (17-8) vs. Mount Rainier (22-3), 6 p.m., Kent-Meridian HS

Sat: Puyallup (18-6) vs. Inglemoor (20-3), 8 p.m., Bothell HS

CLASS 3A BOYS REGIONALS

Fri: Timberline (13-11) vs. Eastside Catholic (20-6), 6 p.m., Bellevue College

Fri: Bellevue (21-3) vs. Lincoln (22-3), 8 p.m., Mount Tahoma HS

Sat: Stanwood (22-1) vs. Foss (17-7), 4 p.m., Kent-Meridian HS

Sat: Mountlake Terrace (17-7) vs. Wilson (21-3), 4 p.m., Mount Tahoma HS

CLASS 3A GIRLS REGIONALS

Fri: Mountlake Terrace (18-5) vs. Lincoln (19-5), 6 p.m., Mount Tahoma HS

Sat: Ferndale (19-5) vs. Wilson (18-5), 2 p.m., Mount Tahoma HS

Sat: Auburn Mountainview (18-5) vs. Sunnyside (20-3), 6 p.m., Eisenhower HS

CLASS 2A BOYS REGIONALS

Sat: Anacortes (18-5) vs. Fife (20-6), 2 p.m., Auburn HS

Sat: Hockinson (18-5) vs. Foster (20-6), 2 p.m., Kent-Meridian HS

Sat: Sumner (18-8) vs. Lynden (19-3), 8 p.m., Mount Vernon HS

Sat: River Ridge (14-10) vs. White River (19-7), 8 p.m., Puyallup HS

CLASS 2A GIRLS REGIONALS

Fri: Lake Washington (12-12) vs. Sumner (23-3), 6 p.m., Puyallup HS

Sat: Bellingham (13-11) vs. W.F. West (21-2), 2 p.m., Tumwater HS

Sat: Black Hills (19-5) vs. White River (21-5), 6 p.m., Puyallup HS

CLASS 1A BOYS REGIONALS

Fri: Cascade Christian (11-11) vs. Woodland (16-6), 8 p.m., Mark Morris HS

Sat: Vashon Island (20-4) vs. Okanogan (24-0), noon, Wenatchee HS

CLASS 1A GIRLS REGIONALS

Sat: Eatonville (16-7) vs. Cashmere (24-0), 2 p.m., Wenatchee HS

Sat: Kalama (19-4) vs. Cascade Christian (17-5), 4 p.m., Auburn HS

CLASS 2B BOYS REGIONALS

Fri: LaConner (16-7) vs. Morton-White Pass (25-0), 6 p.m., W.F. West HS

Sat: Tacoma Baptist (15-8) vs. Mossyrock (16-5), 6 p.m., W.F. West HS

CLASS 2B GIRLS REGIONALS

Fri: Crosspoint Academy (18-6) vs. Morton-White Pass (18-5), 8 p.m., W.F. West HS

The News Tribune is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service