High School Sports

Statewide football playoff schedule

Lincoln quarterback Joey Sinclair looks to avoid Bonney Lake's Riley Teed on a run at the Lincoln Bowl in Tacoma on Friday, Oct. 21, 2016.
Lincoln quarterback Joey Sinclair looks to avoid Bonney Lake's Riley Teed on a run at the Lincoln Bowl in Tacoma on Friday, Oct. 21, 2016. lwong@thenewstribune.com

STATE FOOTBALL PLAYOFFS

All games start at 7 p.m. unless otherwise noted

FRIDAY’S SCHEDULE

CLASS 4A

Monroe (9-1) vs. Sumner (10-0), at Sunset Chev Stadium

Mariner (7-3) vs. Woodinville (10-0), at Pop Keeney Stadium

Graham-Kapowsin (9-1) vs. Camas (10-0), at Doc Harris Stadium

Skyline (8-2) vs. Eastlake (7-3)

Sunnyside (7-2) vs. Richland (10-0), at Lampson Stadium

CLASS 3A

6 p.m.: Kelso (8-2) vs. Meadowdale (8-2), at Edmonds Stadium

Bonney Lake (8-2) vs. Squalicum (10-0), at Civic Stadium

Eastside Catholic (9-1) vs. Timberline (8-2), at South Sound Stadium

Lynnwood (8-2) vs. Lincoln (9-2), at Lincoln Bowl

Ferndale (9-1) vs. O’Dea (10-0), at Memorial Stadium

CLASS 2A

Steilacoom (8-2) vs. Liberty of Issaquah (9-0)

Washington (7-3) vs. Tumwater (9-1), at Tumwater District Stadium

Archbishop Murphy (10-0) vs. North Kitsap (10-0)

CLASS 1A

5 p.m.: Montesano (10-0) vs. Connell (9-1)

6 p.m.: La Salle (9-1) vs. Okanogan (8-1)

6 p.m.: Freeman (7-2) vs. Zillah (8-1)

Port Townsend (7-3) vs. La Center (9-1)

CLASS 1B

Neah Bay (7-1) vs. Taholah (5-2), at Stewart Field

Crescent (5-4) vs. Tacoma Baptist (9-0)

Naselle (6-3) vs. Rainier Christian (5-4), at Kentwood HS

SATURDAY’S SCHEDULE

CLASS 4A

1 p.m.: Bothell (8-2) vs. Moses Lake (5-4), at Lions Field

3 p.m.: Skyview (7-3) vs. Chiawana (9-1), at Edgar Brown Stadium

Bellarmine Prep (7-3) at Lake Stevens (10-0)

CLASS 3A

1 p.m.: Gig Harbor (6-4) vs. Kamiakin (8-2)

4 p.m.: Lakes (6-4) vs. Southridge (7-4), at Lampson Stadium

Peninsula (9-1) vs. Mountain View (7-3), at McKenzie Stadium

CLASS 2A

1 p.m.: Eatonville (8-2) at Ellensburg (9-1)

1 p.m.: Black Hills (6-4) vs. Lynden (9-1), at Civic Stadium

6 p.m.: W.F. West (9-1) vs. River Ridge (8-1), at South Sound Stadium

2:30 p.m.: West Valley of Spokane (9-1) vs. Franklin Pierce (9-1), at Franklin Pierce Stadium

2 p.m.: Sedro-Woolley (8-2) at Pullman (8-2)

CLASS 1A

1 p.m.: Colville (7-3) vs. Royal (9-0), at David Nielsen Memorial Field

6 p.m.: Hoquiam (7-3) vs. Mount Baker (10-0), at Civic Stadium

Meridian (5-5) vs. Cascade Christian (10-0), at Sunset Chev Stadium

CLASS 1B

5 p.m.: Quilcene (7-2) at Lummi (9-0)

  Comments