High School Sports

Girls soccer: All-2A South Puget Sound League teams

dperine@thenewstribune.com

2016 2A SPSL MOUNTAIN DIVISION ALL-LEAGUE GIRLS SOCCER

Most valuable player: Annabelle Hall, White River, jr.

Offensive player of the year: Thao Nguyen, Lindbergh, soph.

Defensive player of the year: Kya Scott, Fife, fr.

Goalkeeper of the year: Sienna Camp, Fife, sr.

Coach of the year: Tony Crudo, Fife

Sportsmanship: Evergreen

FIRST TEAM

Forwards — Vanessa Shelton, Franklin Pierce, sr.; Emily Rohrer, Fife, soph.; Emma Robbins, White River, fr.

Midfielders — Sierra Mercado, Fife, sr.; Haylee Gunter, White River, jr.; Chloe Narolski, White River, soph.; Dana Rin, Lindbergh, soph.

Defenders — Brooke Taylor, Fife, sr.; Shelby Stoeck, White River, jr.; Ariel Saylor, White River, jr.; Emalee Fisher, Franklin Pierce, sr.

Goalkeeper — Cheyenne Sheridan, Franklin Pierce, jr.

SECOND TEAM

Forwards — Taylor Goodpastor, Fife, soph.; Grace Clapshaw, White River, sr.; Zoe Grimm, White River, jr.

Midfielders — Alli Cunningham, Franklin Pierce, sr.; Avery Newberry, Fife, sr.; Sydney Edwards, Lindbergh, soph.; Delanie Clary, Franklin Pierce, sr.

Defenders — Samantha Steffenson, Fife, sr.; Sierra Alvarado, White River, sr.; Lorna Shelton, Franklin Pierce, soph.; Valerie Yarington, Lindbergh, jr.

Goalkeeper — Ally Glebe, White River, jr.


 

2016 2A SPSL SOUND DIVISION ALL-LEAGUE GIRLS SOCCER

Most valuable player: Sydney Banyai, Orting, sr.

Offensive player of the year: Mary Loy, Highline, sr.

Defensive player of the year: Bella Southwell, Orting, fr.

Goalkeeper of the year: Kellie Cahill, Orting, sr.

Coach of the year: Mike Gatsos, Orting

Sportsmanship: Renton

FIRST TEAM

Forwards — Cailey Divelbiss, Orting, soph.; Noni Pickard, River Ridge, sr.

Midfielders — Tori Crawford, Steilacoom, sr.; Aya Tourangeau, Highline, sr.; Katie Harvie, Orting, soph.; Sina Pritchard, Clover Park, sr.

Defenders — Maya Fraley, Steilacoom, jr.; Lilian Orellana, Highline, sr.; Jadynne Thomas, River Ridge, jr.; Alyssa Friddle, Orting, fr.

Goalkeeper — Makenna Hadaller, Highline, sr.

SECOND TEAM

Forwards — Alyssa Bernethy, River Ridge, jr.; Megan Todaro, Steilacoom, jr.; Tatyana Johnson, Steilacoom, jr.; Marianna Aguiniga, Tyee, soph.

Midfielders — Corissa Stoneback, Highline, jr.; Sierra Anderson, Eatonville, soph.; Lauren Canning, Steilacoom, sr.; Jace Collier, Tyee, soph.

Defenders — Hannah Leighton, River Ridge, jr.; Katie Meadows, Eatonville, soph.; Bianca Mercado, Highline, soph.; Jacinda Luna, Steilacoom, sr.

Goalkeeper — Whitley Prater, Steilacoom, soph.

  Comments