High School Sports

4A NPSL all-league girls soccer: Kentridge’s Olivia Van der Jagt, Beamer’s Ameera Hussen earn division MVPs

Ameera Hussen, an all-area midfielder in practice with her teammates from Todd Beamer High School, September 12, 2016.
Ameera Hussen, an all-area midfielder in practice with her teammates from Todd Beamer High School, September 12, 2016. phaley@thenewstribune.com

4A NPSL CASCADE ALL-LEAGUE GIRLS SOCCER

Athlete of the year: M Olivia Van der Jagt, Kentridge, sr.

Coach of the year: Michelle Beattie, Kennedy Catholic

Division champion: Kentridge

FIRST TEAM

F – Sophia Chilczuk, Kentridge, sr.

F – Zoe Milburn, Tahoma, sr.

F – Jazel Dennison, Kentridge, sr.

F – Nia Johnson, Hazen, soph.

F – Olivia Carter, Kent-Meridian, jr.

M – Olivia Van der Jagt, Kentridge, sr.

M – Brooke Asbury, Tahoma, jr.

M – Amy Warmenhoven, Hazen, sr.

M – Jordan Engman, Kentlake, sr.

M – Emily Sugimoto, Kentridge, sr.

M – Madison Kem, Hazen, soph.

M – Laura Pierson, Tahoma, soph.

D – Lexi Maslowski, Kentwood, jr.

D – Grace Klinkenberg, Kentridge, sr.

D – Abby Despain, Tahoma, jr.

D – Jennifer Barnes, Kentlake, jr.

D – Quincy Bento, Mount Rainier, soph.

D – Claire Varden, Kennedy Catholic, jr.

D – Rosie Young, Mount Rainier, soph.

GK – Hannah Roberts, Kentwood, soph.

GK – Jacklyn Seifert, Kennedy Catholic, jr.

SECOND TEAM

F – Bailey Hall, Kennedy Catholic, jr.

F - -Naryia Hudson, Kentwood, sr.

F – Campbell Neste, Tahoma, sr.

M – Natalie DeGagne, Kennedy Catholic, fr.

M – Hailee Gabbard, Kentwood, jr.

M – Cieara Erikson, Mount Rainier, soph.

M – Samea Aljundi, Kentridge, sr.

M – Meagan Kelly, Hazen, soph.

M – Blandy Sieh, Kent-Meridian, sr.

D – Mykenzie Moriarty, Kentwood, jr.

D – Madison Ibale, Kentridge, sr.

D – Lauren Shoemaker, Kennedy Catholic, jr.

D – Jaylyn Jenkins, Tahoma, sr.

D – Rae Gerking, Hazen, fr.

D – Olivia Lagerquist, Kentlake, soph.

GK – Brianna Aldridge, Tahoma, sr.

GK – Rosa Hurtado, Kent-Meridian, sr.

HONORABLE MENTION

Hazen: F Madison Taylor, soph.; D Taylor Marks, fr.

Kennedy Catholic: M Julie Trejo, jr.; D Maddy Sparby, jr.; D Hanna Scandiffio, fr.

Kentlake: M Ny’Yana Pickle, sr.; M Alexandria Rios, jr.; M Alexis Newsom, jr.; D Eva Brach, jr.; GK Kasey Haren, sr.

Kent-Meridian: M Gladys Malela, soph.; M Olivia Porras, sr.; D Mikerline Apollon, sr.; D Mikayla Huynh, fr.; D Maritza Vera, sr.

Kentridge: M Elizabeth Albrecht, sr.

Kentwood: F Faith Gauthier, jr.; M Sam Tate, sr.; D Lindsay Bell, sr.

Mount Rainier: D Victoria Nelson, sr.

Tahoma: D Maddy Politeo, fr.


 

4A NPSL OLYMPIC ALL-LEAGUE GIRLS SOCCER

Athlete of the year: Ameera Hussen, Todd Beamer, sr.

Coach of the year: Joel Lindberg, Todd Beamer

Division champion: Todd Beamer

FIRST TEAM

F – Hailey Still, Thomas Jefferson, fr.

F – Makayla Miller, Todd Beamer, soph.

F – Sydney Gwerder, Enumclaw, sr.

F – Hannah Shires, Decatur, jr.

M – Karina Provo, Federal way, sr.

M – Ameera Hussen, Todd Beamer, sr.

M – Avery Grant, Auburn Mountainview, sr.

M – Taylor Tandecki, Enumclaw, sr.

M – Maddi Tandberg, Auburn Mountainview, sr.

M – Olivia Boudet, Auburn Riverside, fr.

D – Taylor Smith, Auburn Riverside, jr.

D – Kayley Cruz, Federal Way, sr.

D – Grace Cunningham, Auburn Mountainview, jr.

D – Brie McClusky, Enumclaw, sr.

D – Lily Lavine, Auburn Mountainview, jr.

D – Jillian Ory, Todd Beamer, sr.

GK – Courtney Cecil, Todd Beamer, sr.

GK – Holly Hytrek, Auburn Mountainview, sr.

SECOND TEAM

F – Anjilia Sumandig, Federal Way, soph.

F – Patricia Phithamma, Auburn Riverside, sr.

F – Cierra Enlow, Auburn Riverside, jr.

F – Aubrey Smith, Decatur, jr.

M – Jasmine Pleasants, Thomas Jefferson, sr.

M – Victoria Kendall, Auburn Riverside, jr.

M – Brynn Ward, Federal Way, sr.

M – Kiersten Madsen, Thomas Jefferson, sr.

M – Chloe Baquian, Auburn Mountainview, jr.

M – Cristina Alvarez, Todd Beamer, jr.

M – Hannah Valenzuela-Davis, Todd Beamer, sr.

D – Daeh Lindquist, Thomas Jefferson, sr.

D – Kini Dayley, Todd Beamer, soph.

D – Hannah Schatz, Auburn Riverside, sr.

D – Scotty Strickland, Auburn, jr.

D – McKeeley Reid, Enumclaw, jr.

D – Dakne Blanco-Ramirez, Thomas Jefferson, fr.

GK – Katelyn Brown, Auburn Riverside, sr.

GK – Madison Combs, Decatur, jr.

HONORABLE MENTION

Auburn: M Anna Ybarra, sr.; HaleySue Hunsaker, jr.; M Francis Morrow, soph.; M Jordan Blosser, jr.; GK Kayli Koonce, soph.

Auburn Mountainview: D Paris Van Quil, jr.; D Katherine Setera, jr.

Auburn Riverside: M Natalie Lake, soph.

Decatur: D Sydney Victor, jr.; M Anna Swanson, fr.; M Jessica Karmell, soph.

Enumclaw: D Taliah Olson, sr.

Federal Way: M Raquel Prado-Huerta, jr.; D Larissa Caldera, jr.

Thomas Jefferson: M Raisa Pleasants, soph.; D Aliya Ramil, jr.; D Madison Still, jr.

preps@thenewstribune.com

  Comments