High School Sports

Week 7 high school football schedule

(all games 7 p.m. unless noted)

FRIDAY

SPSL NORTHWEST

Beamer (5-1) at Decatur (1-5)

SPSL NORTHEAST

Kent-Meridian (5-1) at Kentwood (5-1)

Kentlake (3-3) at Tahoma (3-3)

SPSL SOUTH

Bethel (5-1) at Curtis (3-3)

Puyallup (1-5) at Graham-Kapowsin (5-1)

4A NARROWS

Olympia (4-2) at Gig Harbor (5-1)

Timberline (2-4) at Stadium (0-6)

Yelm (4-2) at Bellarmine Prep (5-1)

3A SPSL

Auburn (4-2) at Bonney Lake (2-4)

Auburn Riverside (0-6) at Enumclaw (2-4)

Peninsula (5-1) at Auburn Mountainview (6-0)

Sumner (3-3) at Lakes (4-2)

3A NARROWS

Central Kitsap (3-3) at Lincoln (6-0)

Mount Tahoma (1-5) at Capital (4-2)

North Thurston (1-5) at Shelton (1-5)

Wilson (5-1) at Foss (2-4)

2A SPSL

Clover Park (0-6) at River Ridge (5-1)

Franklin Pierce (4-2) at Steilacoom (2-4)

Orting (2-4) at Fife (4-2)

White River (2-4) at Washington (2-4)

1A EVERGEEN

Elma (3-3) at Aberdeen (1-5)

Hoquiam (3-3) at Forks (2-4)

Rochester (2-4) at Montesano (3-3)

Tenino (3-3) at Eatonville (6-0)

2B PACIFIC

South Bend (2-4) at Chief Leschi (0-6)

NONLEAGUE/OTHERS

Adna (4-2) at Morton-White Pass (5-1)

Coupeville (3-3) at Chimacum (0-6), 3 p.m.

Bremerton (2-4) at Centralia (4-2)

Kelso (4-2) at Black Hills (3-3)

Kennedy Catholic (5-0) at Evergreen of Seattle (1-5)

Kingston (1-5) at North Kitsap (6-0)

Lindbergh (3-3) at Foster (2-4)

Olympic (4-2) at North Mason (3-3)

Port Townsend (4-2) at Klahowya (3-3)

Prairie (2-4) at W.F. West (3-2)

Quilcene (4-1) at Muckleshoot Tribal (0-4)

Renton (4-2) at Meadowdale (5-1)

South Kitsap (2-4) at Emerald Ridge (4-2)

Tumwater (6-0) at West Valley of Yakima (3-3)

SATURDAY

1A NISQUALLY

Charles Wright Academy (2-3) at Cascade Christian (5-0)

Vashon Island (1-5) at Bellevue Christian (0-6)

2B PACIFIC

Rainier (4-2) at Life Christian Academy (4-1)

North Beach (6-0) at Tacoma Baptist (0-6)

NONLEAGUE/OTHERS

Rainier Christian (2-3) at Seattle Lutheran (1-3), 1:30 p.m.

  Comments