High School Sports

High school soccer, swimming and volleyball postseason schedules

High school sports postseason schedule (excluding football) for Nov. 4-8, 2014, in the South Sound:

CLASS 4A WEST CENTRAL DISTRICT GIRLS SOCCER CHAMPIONSHIPS

Berths to state: Six.

Schedule

Tuesday

G1: Beamer (8-4-4) vs. Emerald Ridge (8-5-2), 6 p.m., Sparks Stadium (loser out)

G2: Rogers (6-7-3) vs. Tahoma (8-4-3), 7 p.m., French Field (loser out)

G3: Gig Harbor (10-4-2) vs. Federal Way (9-3-3), 8 p.m., Sparks Stadium (loser out)

Thursday

G4: G1 winner vs. Olympia (12-1-2), 7:30 p.m., Mount Tahoma (loser out)

G5: G2 winner vs. Jefferson (10-2-3), 8 p.m., Curtis High School (loser out)

G6: G3 winner vs. Puyallup (12-2-2), 6 p.m., Curtis High School (loser out)

Saturday

G7: G4 winner vs. Kentridge (12-1-2), 6 p.m., Tahoma High School (1st, 5th seeds)

G8: G5 winner vs. Curtis (13-2-1), 7:30 p.m., Sparks Stadium (3rd, 4th seeds)

G9: G6 winner vs. South Kitsap (11-2), 1 p.m., Mount Tahoma Stadium (2nd, 6th seeds)

Tickets: $7 for adults, $5 for students and senior citizens.

CLASS 3A WEST CENTRAL DISTRICT GIRLS SOCCER CHAMPIONSHIPS

Berths to state: Six.

Schedule

Tuesday

Play-in 1: Shelton (6-7-2) vs. Bonney Lake (6-9), 7:30 p.m., Sunset Chev Stadium (loser out)

Play-in 2: Hazen (7-7-2) vs. Prairie (7-6-3), 5:30 p.m., Sunset Chev Stadium (loser out)

Thursday

G1: Enumclaw (7-9) vs. Wilson (10-4-1), 5 p.m., Harry E. Lang Stadium (loser out)

G2: P1 winner vs. Auburn Riverside (14-2), 5:30 p.m., Sunset Chev Stadium

G3: Kennedy Catholic (11-5) vs. Columbia River (12-2-2), 5 p.m., Kiggins Bowl

G4: Central Kitsap (14-1-1) vs. Sumner (14-2), 7:30 p.m., Sunset Chev Stadium

G5: P2 winner vs. Capital (9-3-2), 5:30 p.m., Mount Tahoma Stadium (loser out)

G6: North Thurston (10-6) vs. Auburn Mountainview (10-5-1), 7 p.m., Harry E. Lang Stadium (loser out)

Saturday

G7: G1 winner vs. G2 winner, noon, Highline Stadium (4th seed, loser out)

G8: G3 loser vs. G4 loser, noon, Sunset Chev Stadium (2nd, 5th seeds)

G9: G5 winner vs. G6 winner, 2 p.m., Highline Stadium (3rd seed, loser out)

G10: G3 winner vs. G4 winner, 2 p.m., Sunset Chev Stadium (both No. 1 seeds)

Tickets: $7 for adults, $5 for students and senior citizens.

CLASS 2A WEST CENTRAL DISTRICT GIRLS SOCCER CHAMPIONSHIPS

Berths to state: Six.

Schedule

Tuesday

Play-in 1: Orting (8-9) vs. North Mason (7-9-1), 7 p.m., North Kitsap High School (loser out)

Play-in 2: Sammamish (4-8-1) vs. White River (11-5), 7 p.m., White River High School (loser out)

Thursday

G1: Highline (8-6-2) vs. Port Angeles (9-8), 5:30 p.m., Franklin Pierce Stadium (loser out)

G2: Liberty (7-5-3) vs. Franklin Pierce (12-3), 7:30 p.m., Franklin Pierce Stadium

G3: Steilacoom (11-6) vs. Renton (9-6), 7:30 p.m., Renton Memorial Stadium (loser out)

G4: Lindbergh (8-5-3) vs. North Kitsap (13-2-1), TBD

G5: P1 winner vs. Fife (12-3), 5:30 p.m., Renton Memorial Stadium (loser out)

G6: P2 winner vs. Olympic (13-3-1), TBD

Saturday

G7: G1 winner vs. G2 loser, noon, Franklin Pierce Stadium (4th seed, loser out)

G8: G3 winner vs. G4 loser, 2 p.m., Franklin Pierce Stadium (3rd seed, loser out)

G9: G5 winner vs. G6 winner, 10 a.m., Franklin Pierce Stadium (5th, 6th seeds)

G10: G2 winner vs. G4 winner, 4 p.m., Franklin Pierce Stadium (1st, 2nd seeds)

Tickets: $7 for adults, $5 for students and senior citizens

CLASS 1A WEST CENTRAL DISTRICT GIRLS SOCCER CHAMPIONSHIPS

Berths to state: Two.

Schedule

Tuesday

G1: Bellevue Christian at Klahowya, 7:30 p.m., Silverdale Stadium

G2: Vashon Island vs. Seattle Christian, 7 p.m., Kentridge High School

Thursday

G3: G1 vs. G2 winner, 6 p.m., Peninsula HS (1st seed)

G4: G1 vs. G2 loser, 8 p.m., Peninsula HS (loser out)

Saturday

G3 loser vs. G4 winner, 11 a.m., Mount Tahoma HS (2nd seed, loser out)

Tickets: $7 for adults, $5 for students and senior citizens

CLASS 4A WEST CENTRAL DISTRICT VOLLEYBALL TOURNAMENT

Friday-Saturday, Auburn Mountainview High School, Auburn

2013 champion: Timberline.

Berths to state: Five.

Schedule

Friday

G1: Lincoln (7-7) vs. Auburn Mountainview (11-3), 2 p.m.

G2: Hazen (8-7) vs. Capital (14-0), 2 p.m.

G3: Central Kitsap (11-5) vs. Enumclaw (11-3), 2 p.m.

G4: Bonney Lake (7-8) vs. Columbia River (13-1), 2 p.m.

G5: Sumner (8-7) vs. North Thurston (12-2), 3:30 p.m.

G6: Kelso (6-8) vs. Kennedy Catholic (14-0), 3:30 p.m.

G7: Prairie (8-6) vs. Shelton (8-7), 3:30 p.m.

G8: Wilson (3-12) vs. Auburn Riverside (14-0), 3:30 p.m.

Quarterfinals

G1 winner vs. G2 winner, 5:30 p.m.

G3 winner vs. G4 winner, 5:30 p.m.

G5 winner vs. G6 winner, 7 p.m.

G7 winner vs. G8 winner, 7 p.m.

Saturday

Semifinals are at noon, Consolation seeding matches are at 1 p.m., 3:30 p.m. and 4 p.m. Championship match is at 3:30 p.m.

Tickets: $7 for adults, $5 for students and senior citizens

CLASS 2A WEST CENTRAL DISTRICT VOLLEYBALL TOURNAMENT

Friday-Saturday, Franklin Pierce and Washington High Schools, Parkland

2013 champion: Washington.

Berths to state: Six.

Schedule

Friday

G1: Bremerton (6-10) vs. Fife (12-2), 3:30 p.m., WHS

G2: Sammamish (1-14) vs. Evergreen of Seattle (12-3), 3:30 p.m., WHS

G3: Foster (7-8) vs. Steilacoom (11-4), 5:15 p.m., WHS

G4: Washington (7-8) vs. North Kitsap (16-0), 5:15 p.m., WHS

G5: White River (10-5) vs. Sequim (13-3), 3:30 p.m., FPHS

G6: Highline (4-11) vs. Liberty (7-7), 3:30 p.m., FPHS

G7: Olympic (9-8) vs. Lindbergh (9-7), 5:15 p.m., FPHS

G8: North Mason (6-10) vs. Franklin Pierce (12-3), 5:15 p.m., FPHS

Quarterfinals

G1 winner vs. G2 winner, 7 p.m., WHS

G3 winner vs. G4 winner, 8:45 p.m., WHS

G5 winner vs. G6 winner, 7 p.m., FPHS

G7 winner vs. G8 winner, 8:45 p.m., FPHS

Saturday (all at FPHS)

Semifinals are at 2:30 p.m., Consolation seeding matches are at 4:15 p.m. and 6 p.m. Championship match is at 6 p.m.

Tickets: $7 for adults, $5 for students and senior citizens

CLASS 1A WEST CENTRAL DISTRICT VOLLEYBALL TOURNAMENT

Thursday-Saturday, Klahowya High School, Bremerton

2013 champion: King’s.

Berths to state: Two.

Schedule

Thursday

G1: Chimacum at Cascade Christian, 6:15 p.m.

G2: Seattle Christian at Port Townsend, 6:15 p.m.

Saturday semifinals

G1 winner vs. Klahowya, 10 a.m.

G2 winner vs. Bellevue Christian, noon

Consolation seeding matches are at 2 p.m. and 6 p.m. Championship match is at 4 p.m.

Tickets: $7 for adults, $5 for students and senior citizens

CLASS 3A/2A WEST CENTRAL DISTRICT GIRLS SWIMMING CHAMPIONSHIPS

Friday-Saturday, Hazen High School, Renton

2013 team champion: 3A – Kennedy Catholic. 2A – Port Angeles.

Berths to the state meet: 3A – Five. 2A – Seven.

Schedule: Friday – 2A preliminaries start at 10 a.m., and 3A prelims start at 6 p.m. Saturday – 2A finals start at noon, and 3A finals start at 6 p.m.

Tickets: $7 for adults, $5 for students and senior citizens.

  Comments