High School Sports

State high school football first round, Week 11

(all games 7 p.m. unless noted)

FRIDAY

CLASS 4A STATE FIRST-ROUND GAMES

Eastlake (7-3) at Bothell (10-0), Pop Keeney Stadium

Skyview (7-3) at Wenatchee (8-1), Apple Bowl

Union (9-1) at Federal Way (8-2), Memorial Stadium

CLASS 3A STATE FIRST-ROUND GAMES

Meadowdale (8-2) at Eastside Catholic (9-1), Seattle Memorial Stadium

Mountlake Terrace (8-2) at Marysville-Pilchuck (9-1)

O’Dea (9-1) at Lincoln (10-0), Lincoln Bowl

Oak Harbor (7-2) at Peninsula (9-1), Roy Anderson Field

Sumner (6-4) at Bellevue (10-0)

CLASS 2A STATE FIRST-ROUND GAMES

Burlington-Edison (7-3) at Kingston (4-6), North Kitsap HS

Fife (7-3) at Tumwater (10-0), Tumwater District Stadium

Olympic (7-3) at Ellensburg (10-0)

Squalicum (8-2) at Orting (5-5), Orting Stadium

W.F. West (6-3) at Sedro-Woolley (8-1)

CLASS 1A STATE FIRST-ROUND GAMES

Freeman (9-1) at Zillah (10-0), 6 p.m.

Connell (5-5) at Cascade of Leavenworth (6-3)

Lakeside of Nine Mile Falls (8-2) at Royal (9-1)

La Salle (8-2) at Colville (10-0)

Montesano (6-3) at Mount Baker (8-2), Civic Stadium

CLASS 2B STATE FIRST-ROUND GAMES

Life Christian (7-2) at Napavine (9-0), Centralia HS

Pe Ell/Willapa Valley (8-2) at North Beach (9-0), Stewart Field

SATURDAY

CLASS 4A STATE FIRST-ROUND GAMES

Beamer (7-3) at Gonzaga Prep (9-1), 1 p.m.

Davis (9-1) at Chiawana (9-1), 1 p.m., Edgar Brown Stadium

Bellarmine Prep (7-3) at Camas (10-0), 5 p.m., Doc Harris Stadium

Graham-Kapowsin (9-1) at Gig Harbor (9-1), Roy Anderson Field

Newport of Bellevue (8-2) at Lake Stevens (9-1)

CLASS 3A STATE FIRST-ROUND GAMES

Auburn Mountainview (9-1) at Shadle Park (7-3), 1 p.m., Joe Albi Stadium

Roosevelt (8-2) at Columbia River (8-2), 4 p.m., Kiggins Bowl

Wilson (8-2) at Mount Spokane (7-2), 4 p.m., Joe Albi Stadium

CLASS 2A STATE FIRST-ROUND GAMES

Prosser (9-2) at Clarkston (9-1), 1 p.m.

Hockinson (10-0) at North Kitsap (10-0)

River Ridge (9-1) at Lynden (9-1), Civic Stadium

CLASS 1A STATE FIRST-ROUND GAMES

King’s (8-2) at La Center (6-3), 1 p.m., Ridgefield HS

Charles Wright Academy (4-5) at Eatonville (9-0), 4 p.m., Tumwater Stadium

Hoquiam (6-3) at Cascade Christian (9-0), Sunset Chev Stadium

CLASS 2A STATE FIRST-ROUND GAMES

La Conner (8-2) at Raymond (8-1), 4 p.m., Stewart Field

  Comments