High School Sports

4A SPSL baseball: Kentwood’s Shane McGuire, Federal Way’s Christian Jones, Rogers’ Troy Johnston earn division MVP honors

4A SPSL Northeast

Most valuable player: Shane McGuire, Kentwood, jr.

Coach of the year: Mark Zender, Kentwood

FIRST TEAM

Pitchers – Jordan Jones, Kentwood, sr.; Ajay Bhat, Kentridge, sr.; Andrew Osterman, Tahoma, jr.

Catcher – Conner Hargesheimer, Tahoma, jr.

First base – Ian Turner, Tahoma, sr.

Second base – Matt Mollenberg, Kentlake, sr.

Shortstop – Henry Murphy, Tahoma, jr.

Third base – Tyler Brazelton, Tahoma, sr.

Outfield – Kyle Sherick, Tahoma, soph.; Garrett Stewart, Kentwood, sr.; Cory Ng, Kentridge, sr.

Designated hitter – Ben Wadowski, Kentwood, sr.

Utility – Caleb Jaime, Kentlake, jr.

SECOND TEAM

Pitchers – Jordon Wright, Kentlake, so.; Alan Vasquez, Kentlake, sr.; Ben Wadowski, Kentwood, sr.

Catcher – Ben Woods, Kent –Meridian, jr.

First base – Trenton Harris, Kentwood, sr.

Second base – Austin Gormley, Kentridge, sr.

Shortstop – Issac Hegamin, Kentwood, sr.

Third base – Matt Franceschina, Kentwood, soph.

Outfield – Isaac Barrera, Kentridge, jr.; Asher Walker, Tahoma, jr.; Daniel Tanaka, Kentwood, sr.

Designated hitter – Thomas Pardy, Kentridge. jr.

Utility – Hunter Jenkins, Tahoma, fr.

4A SPSL Northwest

Most Valuable Player: Christian Jones, Federal Way, sr.

Coach of the year: Arlo Evasick, Federal Way.

FIRST TEAM

Pitchers – JJ Asinas, Todd Beamer, sr.; Calvin Turchin, Federal Way, jr; Avery Cantino-Kennedy, Jefferson, jr.

Catcher – Gabe Togia, Federal Way, jr.

First base – Dawson Bakker, Federal Way, jr.

Second base – Ben Koler, Federal Way, sr.

Shortstop – Mason DeLaCruz, Jefferson, jr.

Third base – JV Magruder, Decatur, jr.

Outfield – Tyler Swanson, Decatur, sr.; Tyson Sonnenfeld, Jefferson, sr.; Eduardo Peraza, Federal Way, sr.

Designated hitter – Nathaniel Sagdahl, Decatur, sr.

Utility – JJ Asinas, Todd Beamer, sr.

SECOND TEAM

Pitchers – Jared Scott, Mount Rainier, sr.; Brycen Allen, Todd Beamer, jr.; Kyle Williams, Federal Way, sr.; JV Magruder, Decatur jr.

Catcher – Mark Wright, Federal Way, soph.

First base – Jared Thompson, Todd Beamer, soph.; Jake Gibbs, Mount Rainier, jr.

Second base – Dylan Lydell, Decatur, jr.

Shortstop – Bryan Ponce, Decatur, sr.

Third base – Armond Swanson, Mount Rainier, jr.

Outfield – Calvin Turchin, Federal Way; Calvin Hedges, Todd Beamer, sr.; Jared Scott, Mount Rainier, sr.; Jacob Swanson, Jefferson, sr.

Designated hitter – Blake Null, Jefferson, sr.

Utility – Andrew Dalton, Mount Rainier

HONORABLE MENTION

Federal Way – Jeffrey Cochran, sr.

Mount Rainier – Nick Dammeier, sr.

Todd Beamer – Jacob Barden, jr.

Thomas Jefferson – Bailey Burget, sr.

Decatur – Nathan Adams, sr.

4A SPSL South

Most Valuable Player: Troy Johnston, Rogers, sr.

Coach of the year: Larry Marshall, Emerald Ridge

FIRST TEAM

Pitchers – Chad Gideon, Emerald Ridge, sr.; Christopher Micheles, Puyallup, sr.; Austin Stump, Puyallup sr.; Michael Newstrom, Puyallup, jr.

Catcher – Ryan Teague, Puyallup, jr.

First base – Keegan Lonyo, Graham-Kapowsin, sr.

Second base – Collin Wolf, Puyallup, sr.

Shortstop – AJ Marioka, Curtis, jr.

Third base – Ryan Peterson, Puyallup, sr.

Outfield – Zack Larson, Puyallup, jr.; Riley Pletcher, Puyallup, sr.; Dustin Resnik, Emerald Ridge, sr.

Designated hitter – Brandon Becker, Graham-Kapowsin, jr.

Utility – Nate Packard, Emerald Ridge, sr.

SECOND TEAM

Pitchers – Jackson Gallagher, Curtis, sr.; Ayden Ruminski, Rogers, fr.; Chance Nolte, Graham-Kapowsin, sr.

Catcher – Dominik Zombik, Emerald Ridge, sr.

First base – Sammy Abbott, Curtis, jr.

Second base – Matthew Benjamin, Emerald Ridge, jr.

Shortstop – Michael Spellacy, Puyallup jr.,

Third base – DeShawn Johnson, Emerald Ridge, jr.

Outfield – George Thompson, Curtis, sr.; Braedon Dorohoy, Emerald Ridge,; Blake Denning, Rogers, sr.

Designated hitter – Gavin Grant, Puyallup, soph.

Utility – Jaycob Stone, Rogers, sr.

HONORABLE MENTION

Rogers – Brandon Jessee, sr.; Kolby Force, jr.; Jorge Lopez, jr.

Bethel – Zach Neigel, sr.; Michael Asahara, sr.

Puyallup – Eli Herrick, sr.

Graham-Kapowsin – Brandon Paust, sr.

preps@thenewstribune.com

  Comments