High School Sports

2017 all-league high school girls soccer teams in the South Sound

Emerald Ridge's Karlee Stueckle (17) pushes the ball up the field during an attack in the second half of the soccer match.
Emerald Ridge's Karlee Stueckle (17) pushes the ball up the field during an attack in the second half of the soccer match. jbessex@gateline.com

4A NPSL CASCADE ALL-LEAGUE GIRLS SOCCER

Most valuable player

Bailey Hall, Kennedy Catholic

Coach of the Year

Michelle Beattie, Kennedy Catholic

League Division Champion

Kennedy Catholic

FIRST TEAM

Forward

Bailey Hall, Kennedy Catholic

Alexis Newsom, Kentlake

Anna Browne, Hazen

Sydney Shenk, Kentwood

Midfielders

Olivia Carter, Kent Meridian

Madison Kem, Hazen

Laura Pierson, Tahoma

Kehaulani Planesi, Kentlake

Payton Duff, Kentridge

Julie Trejo, Kennedy Catholic

Defenders

Jennifer Barnes, Kentlake

Mykenzie Moriarty, Kentwood

Lexi Maslowski, Kentwood

Claire Varden, Kennedy Catholic

Taylor Gregory, Kentridge

Rae Gerking, Hazen

Elizabeth Basile, Tahoma

Goalkeeper

Jaclyn Seifert

SECOND TEAM

Forwards

Campbell Nestle, Tahoma

Nia Johnson, Hazen

Alexis Anderson, Kentlake

Simrat Singh, Kentridge

Midfielders

Thea Nelson, Kentwood

Maci Parke, Mount Rainier

Brooke Asbury, Tahoma

Madison Taylor, Hazen

Natalie DeGagne, Kennedy Catholic

Hailee Gabbard, Kentwood

Defenders

Quincy Bento, Mount Rainier

Olivia Lagerquist, Kentlake

Taylor Marks, Hazen

Katie Reeves, Tahoma

Lauren Shoemaker, Kennedy Catholic

Kalina Cordero, Kennedy Catholic

Goalkeeper

Hannah Roberts, Kentwood

HONORABLE MENTION

Forward

Bella Colasurdo, Hazen

Cece Crosby, Kennedy Catholic

Faith Gauthier, Kentwood

Jovanna Galvizo, Kentlake

Brittany Tellis, Kent Meridian

Kayla Amadi, Mount Rainier

Midfielders

Liberty Palmer, Kentridge

Meagan Kelly, Hazen

Ashlee Gormley, Kentridge

Gladys Malela, Kent Meridian

Abby Hynek, Kentridge

Madelyn Brothers, Tahoma

Sophia Sullivan, Mount Rainier

Alexandria Rios, Kentlake

Manisha Siwakoti, Kent Meridian

Defenders

Allison Schacher, Mount Rainier

Brenna Cornhoff, Kentridge

Mickey Lee, Kent Meridian

Cieara Erikson, Mount Rainier

McKenzie Carnell, Kentridge

Noelle Porras, Kent Meridian

Ashlyn Halvorson, Mount Rainier

Sierra Newman, Mount Rainier

Alex Vangaver, Kentwood

Eva Brach, Kentlake

Goalkeepers

Sophia Leer, Kent Meridian

Sophie Swanson, Tahoma

4A NPSL OLYMPIC ALL-LEAGUE SOCCER

Most valuable player

F/M- Hailey Still, Thomas Jefferson, so.

FIRST TEAM

Forwards

Hannah Shires, Decatur, sr.

Talia Samuelson, Auburn Riverside, sr.

Lily Lavine, Auburn Mountainview, sr.

Olivia Boulet, Auburn Riverside, so.

Midfielders

Abby Carmel, Todd Beamer, sr.

Sydney Carter, Auburn Mountainview, sr.

Monica Brown, Enumclaw, so.

Aubrey Smith, Decatur, sr.

Raquel Prado-Huerta, Federal Way, sr.

Katelyn Sok, Thomas Jefferson, fr.

Defenders

Katherine Setera, Auburn Mountainview, sr.

Cheyenne Welker, Todd Beamer, sr.

McKeely Reid, Enumclaw, sr.

Dakne Blanco-Ramirez, Thomas Jefferson, so.

Larissa Caldera, Federal Way, sr.

Sydney Wate, Auburn Riverside, fr.

Goalkeeper

Kylie Koonce, Auburn, jr.

SECOND TEAM

Forwards

Carli Boger, Enumclaw, so.

Elena Pinto, Federal Way, jr.

Gizel Pene, Todd Beamer, fr.

Emma Oehler, Auburn, so.

Midfielders

Anjila Sumandig, Federal Way, jr.

Haley Sue Hunsaker, Auburn, sr.

Raisa Pleasants, Thomas Jefferson, jr.

Francine Morrow, Auburn, sr.

Claudia Steed, Todd Beamer, sr.

Sawyer Anderson, Enumclaw, so.

Defenders

Shelby Clayton, Auburn, so.

Logan Breidenbach, Enumclaw, jr.

McKenna Boulet, Auburn Riverside, sr.

Aliyah Ramil, Thomas Jefferson, sr.

Sydney Victor, Decatur, sr.

Kini Dayley, Todd Beamer, jr.

Goalkeeper

Jaelynn Ramsay, Auburn Mountainview, jr.

4A SPSL ALL-LEAGUE GIRLS SOCCER

Offensive player of the year

Karlee Stueckle, Emerald Ridge, sr.

Defensive player of the year

Jaylin Borden, Sumner, jr.

Coach of the year

Robi Turley, Sumner

FIRST TEAM

Forwards

Sydney DeVita, Bellarmine Prep, sr.

Karlee Stueckle, Emerald Ridge, sr.

Sydney Evans, Puyallup, so.

Sam Larberg, Sumner, sr.

Midfielders

Ellie Reardon, Curtis, jr.

Meredith Udovich, Puyallup, so.

Sunny Bieber, Puyallup, so.

Morgan Miles, Rogers, so.

Savannah Foster, Rogers, sr.

Maria Rink, Sumner, sr.

Defenders

Ashley Price, Bellarmine Prep, jr.

Corissa Olson, Emerald Ridge, fr.

Hallie Johnson, Puyallup, sr.

Dilan Askew, Rogers, jr.

Bri Cross, Rogers, sr.

Jaylin Borden, Sumner, jr.

Goalkeeper

Isabelle Davis, Bellarmine Prep, jr.

SECOND TEAM

Forwards

Lindsey Rudd, Bellarmine Prep, jr.

Grace Edvalds, Bellarmine Prep, fr.

Bekah Vaver, Curtis, so.

Eliza Vallarma, South Kitsap, jr.

Midfielders

Taylor Montgomery, Bellarmine Prep, sr.

Ella Brubaker, Curtis, so.

Kahilu Hoopii, Emerald Ridge, sr.

Elsa Bley, Puyallup, so.

Jaycee Phillips, Sumner, so.

Madisen Gustafson, Sumner, sr.

Defenders

Madeline Garcia, Bellarmine Prep, sr.

Savannah Hernandez, Graham-Kapowsin, sr.

Landrey McCann, Olympia, fr.

Makenna Wheeler, South Kitsap, so.

Kelly Williams, South Kitsap, jr.

Mia Mahaffey, Sumner, so.

Goalkeepers

Brooke Johnston, Puyallup, sr.

Madi Hanenburg, Sumner, sr.

HONORABLE MENTION

Forwards

Abby Ogard, Bellarmine Prep, so.

Emily Talley, Curtis, sr.

Midfielders

Maya Williams, Curtis, so.

Cassidy Long, Graham-Kapowsin, so.

Allison Catlett, Graham-Kapowsin, jr.

Emily Estrada, Puyallup, sr.

Lillian Lutovsky, South Kitsap, fr.

Defenders

Torie Reardon, Curtis, fr.

Kameron Jaramillo, Emerald Ridge, sr.

Angelina Ross, Emerald Ridge, sr.

Kerstin Carlson, Olympia, sr.

Ciel McDonald, Olympia, sr.

Grayson Nottage, Puyallup, jr.

Luxee Cardin, Sumner, jr.

3A PIERCE COUNTY LEAGUE ALL-LEAGUE GIRLS SOCCER

Most valuable player

F Makenzie Burks, Stadium, jr.

Defensive player of the year

D Olivia Grob, Bonney Lake, sr.

Coaching staff of the year

Bonney Lake

Sportsmanship award

Bonney Lake

FIRST TEAM

Forwards

Summer Kober, Bonney Lake, jr.

Brianna Rivers, Spanaway Lake, so.

Midfielders

Janaisia Smith, Wilson, sr.

Kaylee Coatney, Bonney Lake, so.

Sessi Allot, Bethel, sr.

Morgan Greene, Wilson,sr.

Defenders

Nyah RIvera, Stadium, fr.

Greta Perry, Lakes, so.

Hailea Kosa, Wilson, so.

Kailey Hall, Stadium, jr.

Goalkeeper

Katherine Nelson, Stadium, jr.

SECOND TEAM

Forwards

Emily Walsh, Wilson, sr.

Miya Thomas, Bethel, sr.

Midfielders

Monique Nagel, Stadium, jr.

Payton Thomas, Lakes, sr.

Olivia Kirby, Bonney Lake, sr.

Regina Garay, Spanaway Lake, so.

Defenders

Lisi Brooks, Lincoln, so.

Kati Letellier, Lakes, sr.

Sophia Struna, Bethel, jr.

Mya Gallegos, Spanaway Lake, sr.

Goalkeeper

Isabelle Romero, Bethel, so.

HONORABLE MENTION

Forwards

Myesha Moss, Lakes, sr.

Savannah Baker, Wilson, sr.

Midfielders

Hannah Shortt, Bonney Lake, sr.

Ellie Moore, Mt. Tahoma, so.

Goalkeepers

Allie Brooks, Lincoln, sr.

Dioni Roberson, Spanaway Lake, sr.

3A SOUTH SOUND CONFERENCE ALL-LEAGUE GIRLS SOCCER

Co-most valuable players

Lauren Hudson, Central Kitsap

Carolyn Merrick, Gig Harbor

Sportsmanship

Timberline

Coach of the Year

Vicky Webb, Central Kitsap

FIRST TEAM

Forwards

Kaily Tradawell, Capital

Grace Anderson, Central Kitsap

Paige Tullis, Gig Harbor

Ashleigh Bernhard, Peninsula

Alyssa Gray, Gig Harbor

Midfielders

Sydney Wilson, Capital

Josie Kirk, North Thurston

Hannah Carroll, Gig Harbor

Kaycee Lovell, Peninsula

Jaylynn Barton, Gig Harbor

Madison Grande, Peninsula

Defenders

Madison Vu, North Thurston

Megan Hedrick, Central Kitsap

Paige Murray, Capital

Madi Bosselmann, Gig Harbor

Lindsay Chaffee, Central Kitsap

Goalkeeper

Ali Campigotto, Peninsula

SECOND TEAM

Forwards

Dani Rodriguez, Peninsula

Joanna Pingel, Timberline

Annie Hoffman, North Thurston

Bailey Werner, Gig Harbor

Emily Neshiem, Yelm

Midfielders

Shannon Rogowski, Capital

Haylee Ward, Timberline

Lena Janson, Peninsula

Abby Tait, North Thurston

Katie Rankin, Central Kitsap

Audrey Lauer, Peninsula

Defenders

Michelle Hyland, North Thurston

Kendall Budd, North Thurston

Elyse Donley, Peninsula

Bethany Lund, Peninsula

Madisyn Smith, Central Kitsap

Madison McCutcheon, Gig Harbor

Grace Neil, Gig Harbor

Goalkeeper

Claire Bosselmann, Gig Harbor

HONORABLE MENTION

Forwards

Olivia Warnick, North Thurston

Hailee Stotts, Shelton

Tatum Griffin, Gig Harbor

Midfielders

Anna Stewart, Gig Harbor

Autumn Mullins, Central Kitsap

Cirena Adams, North Thurston

Helene Budd, North Thurston

Malia Kellerman, Peninsula

Emma Miller, Shelton

Emily Thompson, Capital

Maggie Winterlove, Capital

Nina Pingle, Timberline

Amanda Jamison, Yelm

Defenders

Kiana Yamamoto, Gig Harbor

Chloe DiBisceglie, Gig Harbor

Ellie Potts, Capital

Maddie Thompson, Capital

Hannah Begich, Peninsula

Emily Berbells, Capital

Katheriyn Grimes, North Thurston

Payton Chapin, Capital

Faith Wilder, Peninsula

Kamie Nicklaus, Shelton

Emelie Dazell, Shelton

Ashley Joubert, Timberline

Mayana Whitelock, Timberline

Bria Jackson, Yelm

Goalkeeper

Allison Bryant, Peninsula

Holly McCormick, Capital

Alyssa Russell, Central Kitsap

Clairee Waylett, Shelton

2A SPSL MOUTNAIN ALL-LEAGUE GIRLS SOCCER

Most valuable player

Thao Nguyen, Lindbergh (Jr.)

Keeper of the year

Cheyanne Sheridan, Franklin Pierce (Sr.)

Offensive Player of the Year

Annabelle Hall, White River (Sr.)

Defensive Player of the Year

Kya Scott, Fife (Jr.)

Coach of the year

Joe Birklid, White River

Sportsmanship

Fife

FIRST-TEAM

Forwards

Emma Robbins, White River (So.)

Emily Rohrer, Fife (Jr.)

Chloe Narolski, White River (Jr.)

Midfielders

Haylee Gunter, White River (Sr.)

Lorna Shelton, Franklin Pierce (Jr.)

Taylor Mitchell, Fife (Jr.)

Sydney Edwards, Lindbergh (Jr.)

Defenders

Shelby Stoeck, White River (Sr.)

Emma Slyter, White River (Sr.)

Riley Omonaka, Lindbergh (So.)

Jordan Craft, Fife (Sr.)

Goalkeeper

Ally Glebe, White River (Sr.)

SECOND-TEAM

Forwards

Diana Espino, Franklin Pierce (Jr.)

Rylee Kline, Washington (So.)

Lexi White, Evergreen (Jr.)

Midfielders

Dana Rin, Lindbergh (Jr.)

Genesis Robles, Evergreen (Jr.)

Alex Hatley, White River (Sr.)

Hanna Saylor, White River (Fr.)

Defenders

Kiana DeJesus, Lindbergh (Sr.)

Katy Cook, Franklin Pierce (So.)

Sydney Ng, Lindbergh (Fr.)

Chloe Anastasi, White River (Sr.)

Goalkeeper

Ariana Kilfoyle, Foss (So.)

2A SPSL SOUND ALL-LEAGUE GIRLS SOCCER

Most valuable player

Halle Noel, Eatonville (Fr.)

Goalkeeper of the year

Sam Nelson, Clover Park (So.)

Offensive Player of the Year

Cailey Divelbiss, Orting (Jr.)

Defensive Player of the Year

Maya Fraley, Steilacoom (So.)

Coach of the year

Mike Gatsos, Orting

Sportsmanship

Renton

FIRST-TEAM

Forwards

Alyssa Bernethy, River Ridge (Sr.)

Jordyn Gifford, Tyee (Jr.)

Tatyane Johnson, Steilacoom (Sr.)

Midfielders

Skyler Simon, Eatonville (Jr.)

Katie Harvie, Orting (Jr.)

Corrisa Stoneback, Highline (Sr.)

Sophie Crawford, Steilacoom (Sr.)

Defenders

Bella Southwell, Orting (So.)

Jadynne Thomas, River Ridge (Sr.)

Hannah Leighton, River Ridge (Sr.)

Alyssa Friddle, Orting (So.)

Goalkeeper

Whittney Prater, Steilacoom (Jr.)

SECOND-TEAM

Forwards

Cinthia Cantarero, Highline (Fr.)

Haylee Hilson, Orting (Sr.)

Megan Todaro, Steilacoom (Sr.)

Midfielders

Sierra Donaldson-Anderson, Eatonville (Jr.)

Chloe Sawyer, Eatonville (Jr.)

Brittany Jacobson, Orting (Sr.)

Jasmine Lopez, Steilacoom (Jr.)

Defenders

Kaitlyn Rath, Eatonville (Jr.)

Amber Frank, Eatonville (Jr.)

Caitlyn Olson, Orting (Sr.)

Mya Cuasay, Steilacoom (Fr.)

Goalkeeper

Katheryn Williams, Orting (Jr.)

preps@thenewstribune.com

  Comments