High School Sports

TNT state high school boys and girls basketball rankings, Dec. 12

Foss head coach Mike Cocke directs the Falcons during a boys basketball game against Timberline at Foss High School in Tacoma on Nov. 29, 2016.
Foss head coach Mike Cocke directs the Falcons during a boys basketball game against Timberline at Foss High School in Tacoma on Nov. 29, 2016. toverman@theolympian.com

This is The News Tribune’s first installment of its weekly high school boys and girls basketball rankings.

The Washington Interscholastic Activities Association will release its first RPI rankings on Wednesday, Dec. 12.

TNT STATE HIGH SCHOOL BOYS BASKETBALL RANKINGS

CLASS 4A

1. Gonzaga Prep (4-0)

2. Richland (5-0)

3. Federal Way (4-0)

4. Ferris (4-0)

5. Enumclaw (3-1)

6. Monroe (4-0)

7. Curtis (4-0)

8. Kentwood (3-2)

9. Union (4-1)

10. Bothell (4-0)

CLASS 3A

1. Garfield (3-0)

2. Rainier Beach (3-0)

3. Lincoln (4-0)

4. Timberline (4-0)

5. Wilson (3-0)

6. O’Dea (2-0)

7. Franklin (4-0)

8. Seattle Prep (3-1)

9. Shorecrest (4-1)

10. Spanaway Lake (4-0)

CLASS 2A

1. Selah (3-0)

2. Foss (3-1)

3. Mountlake Terrace (5-0)

4. North Kitsap (4-1)

5. Anacortes (3-0)

6. Fife (4-2)

7. Lynden (3-1)

8. Liberty of Issaquah (3-1)

9. Olympic (5-1)

10. Lakewood (5-0)

CLASS 1A

1. Lynden Christian (4-0)

2. King’s (4-0)

3. Freeman (4-0)

4. Northwest (4-0)

5. South Whidbey (5-0)

6. Omak (4-0)

7. Bellevue Christian (4-0)

8. Okanogan (3-0)

9. Zillah (3-0)

10. Mount Baker (3-1)

CLASS 2B

1. Kittitas (2-0)

2. Liberty of Spangle (0-0)

3. Life Christian (4-0)

4. Saint George’s (3-0)

5. Napavine (2-0)

6. Brewster (4-0)

7. Morton-White Pass (3-0)

8. Toledo (4-0)

9. Toutle Lake (3-0)

10. Tonasket (4-0)

CLASS 1B

1. Sunnyside Christian (3-0)

2. Pomeroy (5-0)

3. Almira/Coulee-Hartline (0-1)

4. Yakama Nation (4-0)

5. Odessa (4-0)

TNT STATE HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL RANKINGS

Bellarmine basketball
Bellarmine Prep players celebrate as the Lions hold off the Woodinville Falcons for a 68-58 win in their opening-round game of the 4A girls basketball state tournament in the TacomaDome on Wednesday, March 1, 2017. Tony Overman toverman@theolympian.com

CLASS 4A

1. Central Valley (1-0)

2. Bellarmine Prep (3-0)

3. Kentridge (3-1)

4. Moses Lake (4-0)

5. Lake Stevens (4-0)

6. Eastlake (5-0)

7. Woodinville (4-0)

8. Kentlake (4-1)

9. Todd Beamer (3-0)

10. Skyline (3-1)

CLASS 3A

1. Kamiakin (5-0)

2. West Seattle (2-0)

3. Prairie (4-0)

4. Lincoln (4-0)

5. Bethel (4-0)

6. Garfield (4-0)

7. Gig Harbor (3-1)

8. Seattle Prep (3-0)

9. Snohomish (4-0)

10. Stanwood (3-1)

CLASS 2A

1. W.F. West (3-0)

2. Archbishop Murphy (4-0)

3. Wapato (4-0)

4. Black Hills (3-1)

5. East Valley of Spokane (4-0)

6. Burlington-Edison (3-2)

7. Sehome (4-1)

8. White River (3-0)

9. Prosser (4-0)

10. North Kitsap (4-1)

CLASS 1A

1. Zillah (3-0)

2. Lynden Christian (3-0)

3. Cashmere (4-1)

4. Meridian (3-0)

5. La Center (5-0)

6. Montesano (5-0)

7. Elma (5-0)

8. La Salle (1-1)

9. Medical Lake (4-0)

10. Columbia of Burbank (3-0)

CLASS 2B

1. Ilwaco (5-0)

2. Napavine (2-0)

3. Wahkaikum (3-1)

4. Davenport (2-1)

5. La Conner (5-0)

6. Brewster (4-0)

7. Saint George’s (2-1)

8. Ocosta (5-1)

9. Northwest Christian of Colbert (2-0)

10. Mabton (3-1)

CLASS 1B

Sunnyside Christian (3-0)

Colton (4-0)

Almira/Coulee-Hartline (1-0)

Neah Bay (2-0)

Garfield-Palouse (4-0)

Related stories from Tacoma News Tribune

  Comments