High School Sports

The best high school boys basketball players in the South Sound — as determined by the coaches

Highlights as Emmitt Matthews Jr., No. 7 Wilson cruise past No. 8 Spanaway Lake

Emmitt Matthews Jr., a UConn signee, finished with 25 points and 16 rebounds to lead No. 7 Wilson to a 72-54 win over No. 8 Spanaway Lake on Friday at Spanaway Lake High School. He, Daniel Santana and Londrell Hamilton talk about the win afterward
Up Next
Emmitt Matthews Jr., a UConn signee, finished with 25 points and 16 rebounds to lead No. 7 Wilson to a 72-54 win over No. 8 Spanaway Lake on Friday at Spanaway Lake High School. He, Daniel Santana and Londrell Hamilton talk about the win afterward

Note: This will be updated as more all-league teams become available (please send to preps@thenewstribune.com).

3A PIERCE COUNTY LEAGUE

Most valuable playerEmmitt Matthews Jr., Wilson, sr.

Defensive player of the year – Willie Thomas, Lincoln, sr.

Coach of the year – Aubrey Shelton, Lincoln

FIRST TEAM

Willie Thomas, Lincoln, sr.

Divante Moffitt, Spanaway Lake, sr.

Emmett Linton, Lincoln, sr.

Isaiah Turner, Spanaway Lake, sr.

Davion Gaines, Stadium, so.

SECOND TEAM

Jordan Garner, Spanaway Lake, sr.

Daeshawn Wayne, Lakes, jr.

Le’Zjon Bonds, Lincoln, sr.

Daniel Santana, Wilson, jr.

Anthony Braggs, Lincoln, sr.

HONORABLE MENTION

Nate Stokes, Wilson, sr.

Santiago Paz, Bethel, sr.

Tyler Williford, Mt. Tahoa, jr.

Londrell Hamilton, Wilson, sr.

Kiwanis Thomas III, Wilson, jr.

Darius Bailey, Stadium, fr.

Tyson Lawes, Bonney lake, jr.

Zane Foster, Bonney Lake, jr.

Kyreice Miller, Lakes, sr.

4A NORTH PUGET SOUND LEAGUE – CASCADE DIVISION

D'Angelo MInnis, Kentwood
Kentwood's D'angelo Minnis (5) hits a three-point-shot to tie the game at 35-35 in the second quarter. Kentwood played Union in the 4A boys state championship basketball game at the Tacoma Dome in Tacoma, Wash., on Saturday, March 4, 2017. Joshua Bessex jbessex@gateline.com

Most valuable playerD’Angelo Minnis, Kentwood, sr.

Defensive player of the year – Yadel Hedego, Mount Rainier, jr.

Coach of the year – Blake Solomon, Kentwood; Don Hoffman, Kennedy Catholic

Team sportsmanship – Kentlake

FIRST TEAM

Mahlik Hall, Kent-Meridian, sr.

Jett Briceno, Kentridge, jr.

Tyler Cronk, Kentridge, sr.

Anders Hunt, Kennedy Catholic, sr.

Amanuel Gebreziabher, Mount Rainier, jr.

SECOND TEAM

Ryan Wilds, Kentwood, sr.

Anjaylo Lloyd, Kentwood, sr.

Colton Dean, Tahoma, jr.

Michael Alar, Kentlake, jr.

Yadel Hedego, Mount Rainier, jr.

Gianni Almeda, Hazen, jr.

THIRD TEAM

Chancellor Hilliard, Kennedy Catholic, so.

Owen Paznokas, Kentridge, so.

Jaxon Ingram, Hazen, so.

Garrett Eversole, Kentlake, jr.

4A NORTH PUGET SOUND LEAGUE – OLYMPIC DIVISION

Co-most valuable players – Kaden Anderson, Enumclaw, sr.; Jaden McDaniels, Federal Way, jr.

Defensive player of the year – Bryson Engebretsen, Enumclaw, jr.

Coach of the year – Matt Sinnes, Auburn Mountainview

Team sportsmanship – Thomas Jefferson; Auburn Mountainview

FIRST TEAM

Pa’Treon Lee, Auburn, sr.

Etan Collins, Federal Way, sr.

Zach Richardson, Auburn Mountainview, sr.

Peter Erickson, Enumclaw, so.

SECOND TEAM

Jaden Robinson, Auburn Riverside, sr.

Marcus Austin, Federal Way, sr.

Bradley Graham, Decatur, so.

Jalen Womack, Federal Way, jr.

Josiah Presley, Thomas Jefferson, sr.

THIRD TEAM

Les Sessoms, Decatur, sr.

Sidney White, Auburn, sr.

Griffin Webb, Enumclaw, sr.

Isaiah Dunn, Auburn, jr.

Iyzik Pam, Todd Beamer, fr.

Zevion Trapp, Auburn Mountainview, sr.

4A SOUTH PUGET SOUND LEAGUE

Zack Paulsen Curtis
Curtis' Zach Paulsen (1) at the Curtis High School vs. Puyallup High School boys basketball game at Curtis High School in University Place, Wash., Thursday, Dec. 7, 2017. David Montesino dmontesino@thenewstribune.com

Co-most valuable players: James Baker, Rogers, sr.; Zack Paulsen, Curtis, jr.

Defensive player of the year: Dylan Rhoades, Puyallup

Co-coaches of the year: Tim Kelly, Curtis; Rico Ancheta, Rogers

Sportsmanship: Graham-Kapowsin, Emerald Ridge, Olympia

Official of the year: Joe Frank, Peninsula Association

FIRST TEAM

James Baker, Rogers, sr.

Zack Paulsen, Curtis, jr.

Landen Neff, Puyallup, sr.

Charles Elzie, Bellarmine Prep, jr.

Jaylen Scot, Bellarmine Prep, so.

SECOND TEAM

Lucas Bowser, Olympia, jr.

Jacob Holcomb, Puyallup, jr.

Jordan Parker, Curtis, jr.

AJ Andino, Sumner, jr.

Jace Barrett, Rogers, so.

HONORABLE MENTION

Jaeden Ingram, Puyallup, jr.

Ketner Young, Olympia, sr.

Thane Birrer, Sumner, sr.

Andrew Lindsay, Olympia, jr.

Deante Ward, South Kitsap, jr.

Jase Paulsen, Curtis, sr.

DeVante Williams-Byrd, Curtis, sr.

Dylan Rhoades, Puyallup, jr.

Jerry Hayes, Emerald Ridge, fr.

Nikita Apanasevich, Rogers, sr.

3A SOUTH SOUND CONFERENCE

Jeremy Spencer
North Thurston guard Jeremy Spencer (2), right, dribbles around pressure by Peninsula guard Jared Brinkmann (21). The Peninsula High School Seahawks ends the North Thurston High School Rams's undefeated run with an emphatic 56-48 win in Purdy, Wash., Thursday, Feb. 1, 2018. David Montesino dmontesino@thenewstribune.com

Most valuable player: Jeremy Spencer, North Thurston, senior

Coaching staff: North Thurston

FIRST TEAM

Clay Christian, North Thurston, sr.

Erik Stevenson, Timberline, sr.

Seth Kasteler, Peninsula, sr.

Chris Penner, Capital, jr.

Grant Erickson, Capital, jr.

SECOND TEAM

Eli Morton, Timberline, sr.

Elijah McLaughlin, Peninsula, sr.

Zion Archer, Central Kitsap, sr.

Dylan McConnell, Central Kitsap, sr.

Ty Thompson, Shelton, soph.

HONORABLE MENTION

Kaden Garnass, Gig Harbor, jr.

Gunner Nielsen, North Thurston, sr.

Tim Tenkley, North Thurston, jr.

Luke Layton, Capital, sr.

Sam Miller, Peninsula, sr.

Drew Parrish, Gig Harbor, soph.

Jason Keyon Jr., Shelton, jr.

Casson Rouse, Timberline, sr.

Jake McCown, Yelm, sr.

2A SPSL MOUNTAIN

Demetrius Crosby Foss
Demetrius Crosby claps as his Foss teammates make a unity circle prior to the league matchup against Fife. Photo taken in Tacoma on Tuesday, Jan. 16, 2018. Drew Perine dperine@thenewstribune.com

Most valuable player: Demetrius Crosby, Foss, sr.

Coach of the year: John Barbee, Franklin Pierce

Sportsmanship: Washington, White River

FIRST TEAM

Lemuel Armstrong, Foster, fr.

Dakari Boyd, Franklin Pierce, sr.

Jalen Green, Lindbergh, sr.

Micah Pollard, Foss, jr.

Cooper Schelbert, Fife, sr.

SECOND TEAM

Malachi Afework, Fife, jr.

Jacobi Boulware, Washington, so.

Joe Fanigan, White River, jr.

Drew Hill, Lindbergh, jr.

Claudell Quinland, Franklin Pierce, so.

HONORABLE MENTION

Vincent Githinji, Evergreen

Gannon Ginnis, Fife

Bryson Williams, Fife

Damani Kelly, Foss

Kenzel Massey, Foss

Jaylen Fayson, Foster

Nyel Hair, Foster

Jai Poole, Franklin Pierce

Malik Siegel, Lindbergh

Brandon Howard, White River

Brian Charest, White River

2A SPSL SOUND

Davien Harris-Williams
Clover Park's Davien Harris-Williams practices at Clover Park High School in Lakewood, Wash., on Monday, Feb. 12, 2018. Joshua Bessex joshua.bessex@gateline.com

Most valuable player: Davien Harris-Williams, Clover Park, sr.

Coach of the year: Shane Stenesen, Highline

Sportsmanship: Steilacoom

FIRST TEAM

Malik Coats, Renton, sr.

Jaloni Garner, Renton, sr.

Anthony Grassi, Clover Park, sr.

David Perkins, Highline, sr.

Deondre Russ, Renton, sr.

SECOND TEAM

Torrey Cady, Steilacoom, jr.

Lamar Campbell, River Ridge, sr.

Gerald Hood, Highline, jr.

Jonathon Sealy, Clover Park, sr.

Tristan Schoepf, Eatonville, jr.

HONORABLE MENTION

Eatonville: Kekoa Visperas

Highline: Nick Hovland, Sam Assefa

Orting: Levi Frounfelteter, Issac Jones

Renton: Damarco Williams, Jaden Locke, Romero Ortero

River Ridge: Marquan Cannon

Steilacoom: Nehemiah Shird, Giovanni Vasquez, TJ Page

Tyee: Muhammed Sesay

1A NISQUALLY

Co-most valuable players: Dylan Cooley, Cascade Christian, sr.; Ken West, Bellevue Christian, jr.

Coach of the year: Jerry Williams, Cascade Christian, sr.

Sportsmanship award: Charles Wright/Bellevue Christian

FIRST TEAM

Zac VanderLey, Seattle Christian, sr.

Jared Cattell, Seattle Christian, sr.

Corbin Nohr, Cascade Christian, sr.

Andy Moyer, Bellevue Christian, jr.

SECOND TEAM

Jahmiah Hoogen, Vashon, sr.

Tyler Jump, Bellevue Christian, sr.

Parker Johnson, Cascade Christian, so.

Noah Edmonds, Vashon, sr.

Mike Piatti, Vashon, jr.

Henry Lenaburg, Charles Wright, sr.

HONORABLE MENTION

Tommy Delargy, Vashon, jr.

Erik Kats, Bellevue Christian, sr.

Nathan Larson, Cascade Christian, jr.

Dane Jacobson, Charles Wright, so.

Spencer Howell, Seattle Christian, sr.

preps@thenewstribune.com

  Comments