High School Sports

High school girls soccer: 2018 all-state teams, as chosen by coaches

Gig Harbor players celebrate after a 2-1 overtime win against Kamiakin to advance to the 3A state championship game. Gig Harbor’s Jaylynn Barton (17) scored the game winning goal with a header. Gig Harbor played Kamiakin in a soccer match at Sparks Stadium in Puyallup, Wash., on Friday, Nov. 16, 2018.
Gig Harbor players celebrate after a 2-1 overtime win against Kamiakin to advance to the 3A state championship game. Gig Harbor’s Jaylynn Barton (17) scored the game winning goal with a header. Gig Harbor played Kamiakin in a soccer match at Sparks Stadium in Puyallup, Wash., on Friday, Nov. 16, 2018. joshua.bessex@gateline.com

The Washington State Soccer Coaches Association announced its 2018 all-state teams for all six classifications Wednesday. The teams are voted on by coaches around the state.

CLASS 4A

Most valuable player: Maddie Kemp, Camas, sr.

Coach of the year: Don Braman, Skyline

FIRST TEAM

Forwards — Maddie Kemp, Camas, sr.; Kailyn LaBrosse, Central Valley, sr.; Morgan Young, Eastlake, fr.

Midfielders — Laura Pierson, Tahoma, sr.; Morgan Skone, Moses Lake, sr.; Chelsea Le, Gonzaga Prep, jr.; Estera Levinte, Bothell, sr.

Defenders — Kate Wilkinson, Issaquah, sr.; Dori Ames, Central Valley, jr.; Alison Kremer, Skyline, jr.; Jaylin Borden, Sumner, sr.

Goalkeeper — Isabelle Davis, Bellarmine Prep, sr.

SECOND TEAM

Forwards — Saskia Slater, Skyline, sr.; Hailey Still, Thomas Jefferson, jr.

Midfielders — Natalie DeGagne, Kennedy Catholic, jr.; Sarah Creighton, Mount Si, jr.; Kelsey Crosby, University, sr.

Defenders — Alyssa Konarek, Eastmont, sr.; Justine Pauly, Camas, sr.; Maddie Butz, Skyline, sr.

Goalkeeper — Hannah Roberts, Kentwood, sr.

HONORABLE MENTION

Forwards — Daniella Roni, Skyline, sr.; Grace Edvalds, Bellarmine Prep, soph.

Midfielders — Peyton Manalo, Jackson, sr.; Brecklyn Bieghle, Issaquah, sr.; Meredith Udovich, Puyallup, jr.

Defenders — Olivia Lauffer, Gonzaga Prep, sr.; Elizabeth Basile, Tahoma, jr.; Katie Sanders, Issaquah, sr.

Goalkeeper — Ashlynn Eggleston, Mead, sr.

CLASS 3A

Most valuable player: Maddie Morgan, Kamiakin, sr.

Coach of the year: Chris Erikson, Kamiakin

FIRST TEAM

Forwards — Maddie Morgan, Kamiakin, sr.; Alyssa Gray, Gig Harbor, jr.; Britney Donais, Kamiakin, sr.; Summer Kober, Bonney Lake, sr.

Midfielders — Hannah Carroll, Gig Harbor, sr.; Jaylynn Barton, Gig Harbor, jr.; Savannah Harshbarger, Prairie, sr.; Bela Nicacio, Kamiakin, sr.

Defenders — Maria Rodriguez, Squalicum, sr.; Emma Johnson, Kamiakin, sr.; Rylie Clark, Kamiakin, sr.; Tanah Huffines, Bonney Lake, fr.

Goalkeeper — Amy Braman, Mercer Island, jr.

SECOND TEAM

Forwards — Olivia Fothergill, Mountain View, jr.; Sophia Martino-Crew, Edmonds-Woodway, sr.; Bree Nichols, Snohomish, soph.; Lanie Martin, Mercer Island, sr.

Midfielders — Kaeri Ward, Kamiakin, sr.; Madison Grande, Peninsula, sr.; Jackie Gillroy, Mercer Island, sr.; Lily Paulson, Gig Harbor, fr.

Defenders — Sophia Pellegrini, Edmonds-Woodway, sr.; Grace Neil, Gig Harbor, sr.; Ashley Rudd, Mercer Island, sr.

Goalkeeper — Ali Campigotto, Peninsula, sr.

HONORABLE MENTION

Forwards — Jersey Heiss, Arlington, soph.; Grace Nesbitt, Bellevue, sr.

Midfielders — Izzy Buck, Bellevue, sr.; Kaylee Coatney, Bonney Lake, jr.; Bethany VanSant, Stanwood, jr.

Defenders — Juliet Hufford, Edmonds-Woodway, sr.; Madison Vu, North Thurston, jr.; Gracyn Ulias, Mount Spokane, soph.

Goalkeeper — Kaitlynn Knocke, Marysville-Getchell, sr.

CLASS 2A

Most valuable player: Nikayla Copenhaver, Liberty of Issaquah, jr.

Coach of the year: Ryan Kuttel, Burlington-Edison

FIRST TEAM

Forwards — Nikayla Copenhaver, Liberty of Issaquah, jr.; Emily Rohrer, Fife, sr.; Moira MacKay, Burlington-Edison, jr.; Cailey Divelbiss, Orting, sr.

Midfielders — Taylor Goodpaster, Fife, sr.; Chloe Gellhaus, East Valley of Spokane, sr.; Isabelle Moultray, Selah, jr.; Dana Rin, Lindbergh, sr.

Defenders — Emily Schwartz, Archbishop Murphy, sr.; Eilzabeth James, Fife, sr.; Jordyn Gifford, Tyee, sr.; Lexy Watson, Burlington-Edison, sr.

Goalkeeper — Sophie Mendoza, Liberty of Issaquah, sr.

SECOND TEAM

Forwards — Myka Carr, Liberty of Issaquah, jr.; Chloe Narolski, White River, sr.; Annika Farley, Ridgefield, jr.; Madison Long, Archbishop Murphy, jr.; Sophia Pagnotta, Sehome, sr.

Midfielders — Anna Miller, Sehome, sr.; Mia St. Peter, North Kitsap, sr.; Charlotte Bond, North Kitsap, jr.; Hallie Bergford, Tumwater, jr.; Zola Carbone, Sehome, jr.

Defenders — Sydnee Pixlee, Ephrata, sr.; Brooke Grosz, Hockinson, jr.; Halle Noel, Eatonville, soph.; Taryn Baxter, East Valley of Spokane, sr.

Goalkeeper — Sophia Pixton, North Kitsap, jr.

HONORABLE MENTION

Forwards — Baily Thompson, Selah, jr.; Lorna Shelton, Franklin Pierce, sr.; Joscelyne Pedroza, Fife, jr.; Sarah Todaro, Steilacoom, soph.

Midfielders — Minji Rauch, Lindbergh, fr.; Piper Parish, Cedarcrest, sr.

Defenders — Janie Wilson, Sehome, jr.; Alyssa Friddle, Orting, jr.; Kiana Harris, White River, sr.

Goalkeeper — Jocelyn Gross, Pullman, sr.; McKenna Myers, Selah, sr.

CLASS 1A

Most valuable player: Mackenzie Ellerston, King’s Way Christian, sr.

Coach of the year: Felix Hernandez, La Salle

FIRST TEAM

Forwards — Mackenzie Ellerston, King’s Way Christian, sr.; Brieanna Dell, Tenino, soph.; Jessie Thomas, Deer Park, soph.; Gillian Martin, La Salle, soph.

Midfielders — Chloe Diaz, Cashmere, jr.; Kamryn Fiscus, La Salle, sr.; Emmy Moore, Deer Park, sr.; Peyton McCrea, La Salle, sr.

Defenders — Hannah Hodgson, Deer Park, jr.; Lucy Mohammadi, King’s Way Christian, sr.; Katie Granstrom, Montesano, sr.; Kayla Ngai, Overlake, sr.

Goalkeeper — Emmerson Richmond-Burke, Seattle Academy, sr.

SECOND TEAM

Forwards — Kate Rosebourrough, King’s Way Christian, sr.; Anna Ayres, Montesano, jr.; Aimie Martin, Cashmere, sr.; Brooke Sutherby, Elma, sr.

Midfielders — Bailey Witney, Warden, sr.; Libby Hielkema, Lynden Christian, sr.; Grace Terrill, Cle Elum-Roslyn, jr.; Lara Kershaw, Tenino, sr.; Amber Kolb, King’s Way Christian, sr.

Defenders — Lauren Desmarais, La Salle, sr.; Grace Hammond, Cashmere, jr.; Madeline Britt, La Salle, sr.; Joi Porter-Harris, Seattle Academy, sr.

Goalkeeper — Hannah Moats, King’s Way Christian, sr.

HONORABLE MENTION

Forwards — Lindsay Balkenbush, Freeman, sr.; Aubree Skone, Warden, sr.; Cydni Lewis, Newport, sr.

Midfielders — Clare Norman, Cashmere, jr.; Sofia Beachman, Overlake, sr.; Grace Jackson, Cle Elum-Roslyn, jr.; Riley McDonough, King’s Way Christian, sr.; Lucia Rosenast, Seattle Academy, sr.; Brooke Streeter, Montesano, soph.

Defenders — Mattie Mauseth, Connell, sr.; Madison Betrand, King’s Way Christian, sr.; Mali Mack, Meridian, sr.; Alyssa Kainu, King’s Way Christian, sr.; Lily Pierce, Deer Park, sr.; Jenna Lacy, Overlake, soph.; Madi Manary, Seton Catholic, soph.

Goalkeeper — Hannah Pylant, Freeman, sr.

CLASS 2B/1B

Most valuable player: Cambrie Rickard, Saint George’s, soph.

Coach of the year: Juli Aselton, Adna

FIRST TEAM

Forwards — Payton Aselton, Adna, jr.; Lydia Bergquist, Saint George’s, jr.; Cierra Swenson, Adna, jr.; Ava Hoffman, Friday Harbor, sr.

Midfielders — Cambrie Rickard, Saint George’s, soph.; Maddy Christiansen, Saint George’s, sr.; Teal Mitby, Ocosta, sr.; Rachel Burke, Adna, sr.

Defenders — Natalie Meenana, Friday Harbor, sr.; Pipere Furford, Ocosta, sr.; Brynn Arrington, Adna, jr.

Goalkeeper — Makaela Meister, Adna, jr.

SECOND TEAM

Forwards — Melanie Martinez, Kalama, soph.; Katelynn Denny, Ocosta, jr.; Ryann Bailey, Kalama, sr.

Midfielders — Leah Black, Friday Harbor, sr.; Emma Symmank, Mount Vernon Christian, jr.; Kayla Hagen, La Conner, sr.; Lily Given, Kalama, jr.; Tori Polda, Friday Harbor, sr.

Defenders — Jenna Burnell, Kalama, sr.

Goalkeeper — Kristi Raffelson, Ocosta, sr.

  Comments