High School Sports

Week 6 South Sound football schedule

All games at 7 p.m. unless otherwise noted

THURSDAY’S GAMES

4A NARROWS

▪  No. 2 Gig Harbor (6-0) 51, Timberline (1-5) 0

2B PACIFIC

▪  North Beach (6-0) 60, Chief Leschi (0-5) 0

NONLEAGUE

▪  Kentwood (5-1) 16, Federal Way (1-5) 13

▪  Graham-Kapowsin (6-0) 38, Skyline (5-1) 34

FRIDAY’S GAMES

4A NARROWS

▪  Bellarmine Prep (4-1) at South Kitsap (1-4)

▪  Olympia (5-0) vs. Stadium (2-3), at Stadium Bowl

4A SPSL NORTHEAST

▪  Kentlake (2-3) vs. Kentridge (1-4), at French Field

▪  Kent-Meridian (3-2) at Tahoma (4-1)

4A SPSL NORTHWEST

▪  Todd Beamer (4-1) vs. Thomas Jefferson (3-2), at Federal Way Memorial Stadium

4A SPSL SOUTH

▪  Bethel (4-1) vs. Emerald Ridge (1-4), at Sparks Stadium (broadcast on 1180-AM KLAY)

▪  Rogers (1-4) vs. Curtis (3-2), at Viking Stadium

▪  Puyallup (2-3) vs. Spanaway Lake (1-4), at Art Crate Field

3A NARROWS

▪  Central Kitsap (3-2) at Shelton (2-3)

▪  Wilson (2-3)vs. Capital (1-4), at Ingersoll Stadium

▪  Lincoln (5-0) vs. North Thurston (3-2), at South Sound Stadium

▪  Foss (0-5) at Mount Tahoma (0-5)

3A SPSL

▪  Auburn (2-3) vs. Sumner (5-0), at Sunset Chev Stadium

▪  Peninsula (2-3) vs. Enumclaw (1-4), at Enumclaw Expo Center

▪  Auburn Mountainview (4-1) vs. Lakes (5-0), at Harry Lang Stadium

▪  Bonney Lake (2-3) vs. Auburn Riverside (0-5), at Auburn Memorial Stadium

2A EVERGREEN

▪  Kelso (5-0) at W.F. West (2-3)

▪  Port Angeles (1-4) at Black Hills (5-0)

▪  Tumwater (5-0) vs. Centralia (2-2), at Tiger Stadium

2A SPSL

▪  Clover Park (0-5) at White River (0-5)

▪  Franklin Pierce (2-3) at Fife (4-1)

▪  Orting (3-2) at Steilacoom (2-3)

▪  River Ridge (5-0) vs. Washington (3-2), at Franklin Pierce Stadium

1A EVERGREEN

▪  Tenino (4-1) vs. Aberdeen (0-5), at Stewart Field

▪  Rochester (3-2) at Eatonville (2-3)

▪  Elma (3-2) at Forks (1-4)

▪  Hoquiam (5-0) at Montesano (4-1)

2B PACIFIC

▪  Ocosta (1-4) at Ilwaco (3-2)

▪  Raymond (4-1) at South Bend (2-3)

SATURDAY’S GAMES

4A SPSL NORTHWEST

▪  Mount Rainier (0-5) vs. Decatur (0-5), at Federal Way Memorial Stadium

2B PACIFIC

▪  Rainier (3-2) at Tacoma Baptist (1-4)

1B SEATAC

▪  1 p.m. Evergreen Lutheran (4-0) at Quilcene (4-0)

NONLEAGUE

▪  6 p.m.: Yelm (3-2) vs. Evergreen of Vancouver (2-3), at McKenzie Stadium

  Comments