High School Sports

South Sound prep football stat leaders, standings

Tony Overman

SOUTH SOUND STAT LEADERS

Through week 7

PASSING YARDS

NAME

SCHOOL

C-A

YARDS

TDS

1. Amandre Williams

Tahoma

175-282

2,384

22

2. Willie Patterson

Franklin Pierce

113-200

2,203

25

3. Gresch Jensen

Auburn Mountainview

130-222

2,156

25

4. Bryce Missey

Bethel

117-194

1,740

24

5. Davis Alexander

Gig Harbor

95-154

1,629

22

RUSHING YARDS

NAME

SCHOOL

CARRIES

YARDS

TDs

1. Bryce Hoisington

Vashon Island

220

1,885

20

2. Tariq Ellis

Washington

156

1,398

19

3. Scott Gunther

Olympia

133

1,143

17

4. Ahmad Lewis

Bellarmine Prep

193

1,089

16

5. Dionte Simon

Lincoln

118

1,072

14

RECEIVING YARDS

NAME

SCHOOL

CATCHES

YARDS

TDS

1. Emmanuel Daigbe

Kent-Meridian

37

797

5

2. Elijah McLeod

Bethel

38

719

12

3. Tyler Torgerson

Puyallup

46

665

7

4. Tristan Beard

Curtis

25

664

9

5. Marques Hampton Jr.

Steilacoom

37

647

7

*Based on available stats

4A NARROWS

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

Gig Harbor

4-0

7-0

Olympia

3-1

6-1

Bellarmine

3-1

5-2

Yelm

2-2

5-2

Timberline

2-3

2-5

Stadium

1-4

2-5

South Kitsap

0-4

1-5

4A SPSL NORTHEAST

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

Kentwood

3-0

6-1

Kent Meridian

2-2

3-4

Kentridge

1-2

2-5

Kentlake

1-2

3-4

Tahoma

1-2

5-2

4A SPSL NORTHWEST

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

T Jefferson

3-0

5-2

Federal Way

2-1

2-5

Todd Beamer

2-1

5-2

Mt Rainier

1-3

1-6

Decatur

0-3

0-7 

4A SPSL SOUTH

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

Graham Kapowsin

4-0

7-0

Bethel

3-1

5-2

Puyallup

3-2

3-4

Curtis

3-2

5-2

Emerald Ridge

1-3

1-5

Rogers

0-3

1-5

Spanaway Lake

0-3

1-5

3A NARROWS

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

Lincoln

5-0

7-0

Wilson

4-1

4-3

Central Kitsap

3-2

3-4

Shelton

3-2

4-3

North Thurston

2-3

3-4

Capital

2-3

2-5

Mt. Tahoma

1-4

1-6

Foss

0-5

0-7 

3A SPSL

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

Sumner

5-0

7-0

Auburn MV

3-2

5-2

Lakes

3-2

5-2

Bonney Lake

3-2

4-3

Auburn

2-3

2-5

Enumclaw

2-3

3-4

Peninsula

2-3

3-4

Auburn Riv

0-5

0-7

2A SPSL

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

River Ridge

5-0

7-0

Fife

4-1

6-1

Steilacoom

3-2

3-4

Franklin Pierce

3-2

3-4

Washington

2-2

3-3

White River

1-3

1-5

Orting

1-4

3-4

Clover Park

0-5

0-7 

1A NISQUALLY

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

Bellevue Christian

1-0

4-3

Cascade Christian

1-0

5-1

Charles Wright

1-1

1-5

Vashon Island

0-2

3-4

2B PACIFC

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

North Beach

6-0

7-0

Life Christian

5-1

5-1

Raymond

5-1

5-1

Ilwaco

3-2

4-2

Rainier

3-3

4-3

South Bend

3-4

3-4

Tacoma Baptist

1-5

1-6

Ocosta

1-5

1-5

Chief Leschi

0-6

0-7

  Comments