High School Sports

Week 8: South Sound stat leaders, standings

Staff photographer

SOUTH SOUND STAT LEADERS

WEEK 8

PASSING YARDS

NAME

SCHOOL

C-A

YARDS

TDS

1. Amandre Williams

Tahoma

203-322

2,749

26

2. Willie Patterson

Franklin Pierce

124-215

2,456

28

3. Gresch Jensen

Auburn Mountainview

159-260

2,437

26

4. Davis Alexander

Gig Harbor

120-194

2,042

24

5. Daylon Matthews

Yelm

126-217

1,795

21

RUSHING YARDS

NAME

SCHOOL

CARRIES

YARDS

TDs

1. Bryce Hoisington

Vashon Island

245

1,986

20

2. Tariq Ellis

Washington

181

1,560

20

3. Jamon Chambers

Stadium

174

1,255

12

4. Kenneth Turner

Thomas Jefferson

209

1,229

17

5. Ahmad Lewis

Bellarmine Prep

223

1,181

17

RECEIVING YARDS

NAME

SCHOOL

CATCHES

YARDS

TDS

1. Tyler Torgerson

Puyallup

56

877

9

2. Elijah McLeod

Bethel

42

835

15

3. Emmanuel Daigbe

Kent-Meridian

39

834

6

4. Marques Hampton Jr.

Steilacoom

41

767

9

5. Kyle Olson-Urbon

Gig Harbor

39

731

12

*Based on available stats

4A SPSL NORTHEAST

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

Kentwood

3-1

6-2

Kentlake

2-2

4-4

Tahoma

2-2

6-2

Kent Meridian

2-2

4-4

Kentridge

1-3

2-6

4A SPSL NORTHWEST

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

T Jefferson

4-0

6-2

Todd Beamer

3-1

6-2

Federal Way

2-2

2-6

Mt Rainier

1-3

1-7

Decatur

0-4

0-8 

4A SPSL SOUTH

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

Graham Kapowsin

5-0

8-0

Bethel

4-1

6-2

Curtis

4-2

6-2

Puyallup

3-2

4-4

Emerald Ridge

1-4

2-6

Rogers

1-4

2-6

Spanaway Lake

0-5

1-7

4A NARROWS

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

Gig Harbor

6-0

8-0

Bellarmine

4-1

6-2

Olympia

3-2

6-2

Yelm

2-3

5-3

Timberline

2-3

2-6

Stadium

3-4

4-5

South Kitsap

0-6

1-8

3A NARROWS

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

Lincoln

6-0

8-0

Wilson

4-2

4-4

Central Kitsap

4-2

4-4

Shelton

4-2

5-3

Capital

3-3

3-5

North Thurston

2-4

3-5

Mt. Tahoma

1-5

1-7

Foss

0-6

0-8 

3A SPSL

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

Sumner

6-0

8-0

Auburn MV

4-2

6-2

Lakes

4-2

6-2

Bonney Lake

3-3

4-4

Peninsula

3-3

4-4

Auburn

2-4

2-6

Enumclaw

2-4

3-5

Auburn Riv

0-6

0-8

2A SPSL

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

River Ridge

6-0

8-0

Fife

4-2

6-2

Steilacoom

4-2

4-4

Franklin Pierce

4-2

4-4

Washington

3-3

4-4

Orting

2-4

4-4

White River

1-5

1-7

Clover Park

0-6

0-8 

1A NISQUALLY

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

Cascade Christian

2-0

6-1

Charles Wright

2-1

2-5

Bellevue Christian

1-1

4-4

Vashon Island

0-3

3-5

2B PACIFC

.

Conf.

Overall

.

W-L

W-L

North Beach

7-0

8-0

Raymond

7-1

7-1

Life Christian

5-2

5-2

Ilwaco

4-3

5-3

Rainier

3-4

4-4

South Bend

3-4

3-4

Tacoma Baptist

2-5

2-6

Ocosta

1-6

1-6

Chief Leschi

0-7

0-8

t.cotterill@thenewstribune.com

  Comments