High School Sports

Week 9: South Sound high school football schedule

WEEK 9 PREP FOOTBALL SCHEDULE

THURSDAY’S GAMES

4A SPSL NORTH CROSSOVER

▪  Kent-Meridian (4-4) vs. Decatur (0-8) at Federal Way Memorial Stadium

4A SPSL SOUTH

▪  Spanaway Lake (1-7) vs. Emerald Ridge (2-6) at Sparks Stadium (Broadcast on 1180-AM KLAY)

3A SPSL

▪  Enumclaw (3-5) vs. Auburn Mountainview (6-2) at Auburn Memorial Stadium

2A SPSL

▪  Steilacoom (4-4) vs. River Ridge (8-0) at South Sound Stadium

1A EVERGREEN

▪  Eatonville (4-4) vs. Forks (1-7) at Montesano High School

2B PACIFIC

▪  Chief Leschi (0-8) at Rainier (4-4)

▪  Ilwaco (5-3) at South Bend (3-4)

▪  Life Christian (5-2) at Tacoma Baptist (2-6)

▪  Ocosta (1-6) at North Beach (8-0)

FRIDAY’S GAMES

4A NARROWS

▪  Yelm (5-3) vs. Olympia (6-2) at Ingersoll Stadium

▪  Timberline (2-6) at South Kitsap (1-7)

▪  Bellarmine Prep (6-2) vs. Gig Harbor (8-0) at Roy Anderson Field

4A SPSL NORTH CROSSOVER

▪  5 p.m.: Kentridge (2-6) vs. Mount Rainier (1-7) at Highline Memorial Stadium

▪  Federal Way (2-6) at Tahoma (6-2) (winner to 4A WCD playoffs)

▪  Todd Beamer (6-2) vs. Kentwood (6-2) at French Field

▪  Kentlake (4-4) vs. Thomas Jefferson (6-2) at Federal Way Memorial Stadium

4A SPSL SOUTH

▪  Graham-Kapowsin (8-0) vs. Bethel (6-2) at Art Crate Field

▪  Puyallup (4-4) vs. Rogers (2-6) at Sparks Stadium (Broadcast on 1180-AM KLAY)

3A SPSL

▪  Auburn (2-6) vs. Lakes (6-2) at Harry Lang Stadium

▪  Peninsula (4-4) vs. Bonney Lake (4-4) at Sunset Chev Stadium

▪  Sumner (8-0) vs. Auburn Riverside (0-8) at Auburn Memorial Stadium

3A NARROWS

▪  Central Kitsap (4-4) vs. Wilson (4-4) at Lincoln Bowl

▪  Capital (3-5) at Shelton (5-3)

▪  Lincoln (8-0) vs. Foss (0-8) at Mount Tahoma Stadium

▪  Mt. Tahoma (1-7) vs. North Thurston (3-5) at South Sound Stadium

2A EVERGREEN

▪  Black Hills (7-1) vs. Centralia (3-4) at Tiger Stadium

▪  W.F. West (5-3) vs. Tumwater at Tumwater (8-0) District Stadium

2A SPSL

▪  Clover Park (0-8) at Fife (6-2)

▪  Washington (4-4) vs. Franklin Pierce (4-4) at Franklin Pierce Stadium

▪  White River (1-7) vs. Orting (4-4) at Cardinal Stadium

1A EVERGREEN

▪  Rochester (4-4) at Tenino (5-3)

▪  Elma (5-3) at Montesano (6-2)

▪  Aberdeen (1-7) at Hoquiam (8-0)

NONLEAGUE

▪  6 p.m.: Vashon Island (3-5) at Chimacum (1-7)

▪  Port Townsend (8-0) at Charles Wright (2-5)

▪  Stadium (3-5) vs. Curtis (6-2) at Viking Stadium

SATURDAY’S GAMES

1A NISQUALLY

▪  5 p.m.: Rainier Christian (3-4) vs. Evergreen Lutheran (8-0) at Franklin Pierce Stadium

▪  Cascade Christian (6-1) vs. Bellevue Christian (4-4) at Lake Washington

  Comments