High School Sports

4A SPSL North, South all-league boys soccer teams

4A SPSL North

Coach of the year: Aaron Radford, Kentwood

Offensive co-players of the year: Cris Garfias, Tahoma, jr.; Manav Gill, Kentwood, soph.

Defensive player of the year: Nick Hall, Jefferson, jr.

FIRST TEAM

Forwards- Danny Lozano, Kentwood, soph.; Mason Rudolph, Kentwood, jr.; Briskans Shibale, Mount Rainier, jr.; Cris Garfias, Tahoma, jr.

Midfielders- Marcos Santos, Decatur, jr.; Manav Gill, Kentwood, soph.; Tucker Davidson, Kentwood, sr.; Charlie Wilcox, Tahoma, jr.; Christian Guzman, Todd Beamer, sr.; Justin Yoon, Jefferson, sr.

Defenders- Tanner Doyle, Kentridge, jr.; Matt Barden, Kentwood, jr.; Kiliai Aulava, Kentwood, sr.; Alex Bailey, Tahoma, jr.; Cameron Quinn, Todd Beamer, sr.; Nick Hall, Jefferson, sr.

Goalkeeper- Cooper Hutchins, Federal Way, sr.

SECOND TEAM

Forwards- Chris Williams, Federal Way, sr.; Hayden Simon, Mount Rainier, sr.; Blair Hoefel, Todd Beamer, sr.; Chris Oh, Jefferson, sr.

Midfielders- Saidi Mwenyeheri, Kentridge, jr.; David Avila, Kentwood, sr.; Darius Saelee, Mount Rainier, jr.; Chris Gonzalez, Mount Rainier, soph.; Nate Mock, Tahoma, sr.

Defenders- Misael Alfaro, Decatur, jr.; Joe Griffin, Federal Way, sr.; Binyam Ayele, Kent-Meridian, sr.; Cody Parke, Mount Rainier, sr.; Ibrahim Yusef, Jefferson, sr.; Quinn Landrud, Jefferson, sr.

Goalkeeper- Hunter Bowman, Jefferson, sr.

HONORABLE MENTION

Kent-Meridian- Jafar Abdulahi, jr.; Julian Gutierrez, jr.; Juan Jacobo Lopez, sr.

Kentridge- Dylan Leeman, jr.;

Tahoma- Robbie Guyer, fr.; Payton Trask, jr.; Kasey Cowell, jr.; Wesley McClure, jr.

Jefferson- Eduardo Quinteros, sr.; Anthony Sok, jr.

Federal Way- Zane Baumhardy, fr.; Alex Verdusco, jr.;

Kentlake- Austin Nguyen, sr.; Tyler Padilla, jr.

Todd Beamer- Dylan Alley, jr.

Kentwood- Sahr Moiwo, jr.

Mount Rainier- Alex Weaver, soph.

4A SPSL SOUTH

Coach of the year- Lucas Baker, Graham-Kapowsin

Offensive co-players of the year- Kyle Rivers, Spanaway Lake, sr.; Alex Whiting, Curtis, jr.

Defensive player of the year- Sam Ebner, Puyallup, jr.

FIRST TEAM

Forwards- Ryan Bair, Graham-Kapowsin, sr.; Kyle Rivers. Spanaway Lake, sr.; Zach Ecklund, Curtis, jr.

Midfielders- Alex Whiting, Curtis, jr.; Jacob Baker, Graham-Kapowsin, jr.; Brayan Torres, Puyallup, sr.; Levi Woolley, Puyallup, sr.; Nick Mejia, Rogers, jr.

Defenders- Austin McLellan, Emerald Ridge, sr.; Julian Rasmussen, Emerald Ridge, sr.; Darrian Rivers, Spanaway Lake, soph.; Sam Ebner, Puyallup, jr.

Goalkeepers- Ricardo Morales, Graham-Kapowsin, jr.; Jacob Castro, Spanaway Lake, sr.

SECOND TEAM

Forwards- Jacob Hurter, Emerald Ridge, jr.; Zach Munizza, Puyallup, jr.; Tyler Nye, Puyallup, jr.

Midfielders- Josh Lee, Curtis, jr.; Davide Lorenzin, Emerald Ridge, sr.; Tyler Wood, Puyallup, sr.; Cooper Gray, Rogers, sr.

Defenders- Aldus Simmons, Curtis, sr.; Bailey Cross, Curtis, sr.; Noah Harden, Graham-Kapowsin, sr.; Michael Berge, Puyallup, sr.

Goalkeeper- Parker Elliott, Rogers, sr.

HONORABLE MENTION

Graham-Kapowsin- Cole Baker, fr.; Justin Hamilton, jr. Chase Harter, soph.; Paursa Kamalian, jr.

Curtis- Derak Ramage, sr.; Archie Caldwell, soph.; FinnPape, jr.; Curtis Budd, sr.

Emerald Ridge- Riley Benjamin, soph.; Jonah Rink, jr.; Dario McDaniel, soph.; Nicolas Herburger, sr.

Rogers- Colin Mayes, sr.; Kaleb Miles, sr.; Scott Maxa, sr.; Matt Henderson, sr.

Puyallup- Ethan Carlson, soph.

Bethel- Leo Muchuiri, sr.

Spanaway Lake- Jose Lara, jr.; Enrique Hernandez, jr.

preps@thenewstribune.com

  Comments