High School Sports

Live high school football scores, state playoffs opening round

Michael Kelley Jr. of Graham-Kapowsin High School broke a lot of tackles in a 4A playoff football game at Art Crate Field in Spanaway, November 3, 2018. G-K beat Monroe handily.
Michael Kelley Jr. of Graham-Kapowsin High School broke a lot of tackles in a 4A playoff football game at Art Crate Field in Spanaway, November 3, 2018. G-K beat Monroe handily. phaley@thenewstribune.com

STATE PLAYOFFS OPENING ROUND

Live high school football scores from the South Sound and beyond. Games at 7 p.m. Friday unless otherwise noted. The losers of state playoff games are out.

The WIAA high school football seeding committees ranked teams and populated the brackets following the district playoffs.

CLASS 4A

Graham-Kapowsin 45, Mead 38

Lake Stevens 56, Curtis 42

Gonzaga Prep 56, Eastlake 51

Woodinville 34, Skyview 21

Puyallup 45, Eastmont 10

Mount Si 39, Mount Vernon 38

Bothell 40, Chiawana 14

Union 50, Skyline 10

CLASS 3A

Rainier Beach 14, Lincoln 7

Mountain View 42, Squalicum 0

Peninsula 55, Bethel 34

O’Dea 49, Kamiakin 7

Yelm 15, Lakes 14

Bellevue 66, Snohomish 33

Timberline 22, Mount Spokane 20

Eastside Catholic 42, Lake Washington 12

CLASS 2A

Tumwater 21, Prosser 14

Lynden 34, Eatonville 14

Fife 24, North Kitsap 21

Black Hills 48, Burlington-Edison 8

Ellensburg 6, West Valley of Spokane 0

Liberty of Issaquah 21, Sehome 14

Steilacoom 49, Sequim 12

Hockinson 47, Washington 14

CLASS 1A

Lynden Christian 20, Cascade Christian 0

Hoquiam 49, Stevenson 0

Newport 28, La Salle 14

Zillah 51, Klahowya 20

Colville 48, Connell 7

Meridian 40 Elma 21

Mount Baker 48, Montesano 7

Royal 41, Riverside 0

CLASS 2B

Toledo 35, Reardan 3

Tri-Cities Prep 35, Wahkiakum 28

Northwest Christian of Colbert 35, Pe Ell-Willapa Valley 26

Kalama 62, Liberty Christian 6

Chewelah 34, Columbia of Burbank 14

Napavine 57, Brewster 20

Onalaska 28, Lake Roosevelt 24

Adna 54, Concrete 19

CLASS 1B

The eight-team state tournament bracket will be filled in following this week’s games.

Crescent 46, Lummi 36

Quilcene 62, Darrington 24

Lyle-Wishram 77, Entiat 22

Odessa 69, Republic 0

Sunnyside Christian 80, Selkirk 48

Neah Bay 56, Tacoma Baptist 30

Naselle 60, Taholah 0

Almira-Coulee-Hartline 66, Tekoa-Rosalia 6

preps@thenewstribune.com

  Comments